V znamení pohybu - Baran I 20.3 - 20.4
Imrich Bugár ( 14.4.1955 ) ... Tieto dve slová pripomenú priaznivcom hodu diskom dva vrcholné športové okamihy slovenského rodáka z Dunajskej Stredy. Dve zlaté medaily na ME a MS v rokoch 1982 a 1983. Matematické náhody a hra čísiel sa tentokrát týkajú dvojky.
Starí Gréci pomenovali súhvezdie Barana podľa nádhernej antickej báje o okrídlenom paroháčovi. Dve krídla, dva rohy. A dve deti, ktoré bájny záchranca niesol na svojom chrbte ponad Egejské more. Ako to dopadlo sa dočítate v príbehu o Zlatom Rúne. Súhvezdiu Barana dominuje dvojhviezda a iba dve z jeho hviezd sú perfektne viditeľné voľným okom v najvyššej deklinácii o 22:00. Hod diskom je najstaršia vrhačská disciplína a má pôvod v odhazovaní štítov bojovníkmi pred prebrodením rieky. Od prvých antických olympijských zápolení nás delí viac ako 2000 rokov. Moderný diskár odhazuje disk z dvojmetrového kruhu, pričom sa takmer dvakrát otočí. Disk samotný sa skladá z dvoch častí, váži 2 kg, má priemer 22 cm a letí rýchlosťou okolo 20 metrov za sekundu.
Každý disk má však dve strany. Na tej druhej sa nachádza každodenná realita rehabilitačných ambulancií, diskogénne ochorenia chrbtice. Najmä akútne poškodenia medzistavcových platničiek patria bez diskusie k tým diagnózam, ktoré typicky zmenia držanie tela a dokážu v okamihu zdeformovať pohybovú eleganciu. Zrazu je všetko inak. Pacient sa mení na sochu, ktorá by mohla mať názov Discobolesť. Neúprosný čas zastavil pohyb v jedinej sekunde márnosti a utrpenia. Tvár s grimasou je plná emócií, hlava nachýlená, trup je v predklone a vykrútený nabok. Pôvodne symetrické roviny sú v kontrapozícii v dôsledku úpornej snahy eliminovať bolesť, ktorá vyžaruje do celej nohy. Pacient zalamuje rukami a celé ubolené telo sa nachádza v bode dynamického chaosu, tesne pred explóziou liečby. Zdravie sa práve končí a nik nevie, čo práve začína.