Pyonefróza
Pyonefróza vzniká ako vážny stav pyelonefritídy (zápal obličkového parenchýmu, panvičky a kalicha). Pyelonefritída je vyvolaná bakteriálnou infekciou, ktorá vzniká v močových cestách. Bez liečby sa infekcia rozšíri až do obličiek. Najčastejšie infekciu vyvolá baktéria Escherichia coli, ale aj iné enterobaktérie. Zápaly močových ciest sú reakciou na poškodenie výstelky močových ciest baktériami. Pri infekcii sa môžu priradiť rôzne komplikujúce faktory – prekážka v močových cestách, dráždivý močový mechúr, cukrovka, tehotenské rozšírenie močových ciest hormonálneho pôvodu, katetrizácia (cievkovanie) močových ciest, analgetiká, imunosupresia.
Priebeh vzniku ochorenia
Baktérie prenikajú močovou trubicou do močového mechúra (tu sa rozmnožujú). Za vhodných podmienok (anatomické alebo veľké množstvo a virulencia baktérií) pokračuje infekcia cez močovod do obličkovej panvičky a vzniká jej zápal. U akútnych bakteriálnych zápalov vznikajú v obličkách drobné abscesy (dutiny vyplnené hnisom), až so vznikom pyonefrózy .
Závažné a neliečené prípady pyelonefritídy môžu dospieť k pyonefróze, urosepse (systémová zápalová reakcia organizmu na infekciu), zlyhaniu obličiek, ba až k smrti. Pyonefróza vzniká aj ako komplikácia obličkových kameňov (tieto bývajú príčinou častých infekcií).
Príznaky
Diagnostika
- palpácia (vyšetrenie pohmatom) – bolesť nad obličkou
- laboratórne vyšetrenia ( krvný obraz, biochémia, kultivácia)
- sono (USG)
- CT, MRI
- vylučovacia urografia
- izotopy
Liečba
- antibiotiká
- obličková drenáž (nefrostómia)
- odstránenie obličkového kameňa
- chirurgická resekcia postihnutého tkaniva
- odstránenie postihnutej obličky (nefrektómia) pri sepse, ruptúre (roztrhnutí)