Poznáte niekto mastichu? Je to vzácna živica z ostrova Chios a ževraj je to účinný prírodný zabijak helikobaktera. Máte s tým niekto skúsenosti? viac tu: -odkaz odstránený-
Helikobakter - Helicobacter pylori
Zdroj: Shutterstock.com
Čo je to Helikobakter - helicobacter pylori?
Helikobakter (Helicobacter pylori / Campylobacter pylori) je gramnegatívna paličkovitá baktéria. Vyskytuje sa na povrchu žalúdočnej sliznice. Spôsobuje jej zápaly (gastritídu), žalúdočné vredy, dvanástnikové vredy a rakovinu žalúdka.
Infekcia helikobakterom( helicobacter plylori) je najčastejšou infekciou ľudského organizmu a je hlavnou príčinou rôznych ochorení tráviaceho traktu.
Pre helicobacter pylori je typická produkcia ureázy (enzým neutralizujúci žalúdočné šťavy), ktorá mu v kyslom prostredí žalúdka dovoľuje prežiť a množiť sa.
Až 80% infekcií helicobacter pylori prebieha bez príznakov.
Prečítajte si aj:
Ako sa prejavuje rakovina žalúdka?
Príčiny vzniku
- Emočné príčiny - stres, napätie, nepokojný život.
- Stravovanie - rýchle hltanie potravy, konzumácia horúcich, vyprážaných a grilovaných jedál.
Šírenie infekcie helicobacter pylori nie je celkom objasnené. Jej vznik sa predpokladá prostredníctvom kontaminovanej vody a jedla, osobným kontaktom s nakazenou osobou (sliny – bozkávanie, neumytý infikovaný riad a príbor) a nedostatočnou obranyschopnosťou (imunitou) organizmu voči danej baktérii.
Príznaky
- bolesti pod rebrami, v okolí pupka
- bolesti žalúdka (nezávislé od príjmu potravy)
- porucha trávenia
- nechutenstvo
- pálenie záhy
- grganie
- zapáchajúci dych
- nafukovanie, plynatosť
- nutkanie na vracanie (nausea)
- vracanie
- čierna (dechtovitá) stolica (pri krvácaní z vredu)
- kožné problémy (ekzémy, žihľavka, ohraničené vypadávanie vlasov)
- pokles hodnôt krvných doštičiek (trombocytopénia)
- chudokrvnosť (anémia)
Diagnostika
- vyšetrenie z krvi (sérum) na dôkaz protilátok proti HP
- dychový test
- test antigénu helicobacter pylori v stolici
- endoskopická biopsia (najspoľahlivejšia, ale nepríjemná metóda)
Zdroj: Shutterstock.com
Liečba
Liečba ochorenia prebieha pod dohľadom lekára. Odporúčaná je štandardná liečba, tzv. trojkombinačná schéma (3 druhy liekov): blokátor protónovej pumpy + dva druhy antibiotík
Liečba trvá 7 - 14 dní. Ak je infekcia helicobacter pylori prítomná pri vredovej chorobe, v liečbe sa pokračuje ďalších 7 – 14 dní len blokátorom protónovej pumpy.
Ak sa aj po preliečení štandardnou anti HP trojkombinačnou liečbou zistí prítomnosť antigénu HP (dychový test, test antigénu HP v stolici alebo pozitívny výskyt HP vo vzorke z biopsie), nasleduje liečba štvorkombináciou liekov (menia sa antibiotiká). Ak zlyhá aj táto liečba, je potrebné vykonať kultivačné vyšetrenie bioptických vzoriek (zistenie citlivosti na antibiotiká).
Diétne opatrenia
Vylúčiť korenené jedlá, čiernu kávu, nikotín. Zvýšiť konzumáciu brokolice, kapusty, zemiakov, mandlí, ľanového semena, zeleného čaju.
Odborný článok prešiel redakčnou úpravou.
Literatúra:
- Murray,P.R., Rosenthal,K.S., Pfaller,M.A.: Medical Microbiology, 5-th edition, Elsevier, 2005
- Blažíek,P.: Zisťovanie a liečba HP, 2010 – CD
- Bunganič,I., Ohlasová,D.: Odporúčanie pre diagnostiku a liečbu HP, Interná medicína, 2009
Prečítajte si aj tento článok:
Helicobacter pylori a jeho súvis s gastritídou a vredovými chorobami
Ahoj Petra K., podľa mňa je chioská masticha skutočný zázrak prírody. Naozaj účinne zabíja helikobaktera. Osobne problémy s helikobakterom nemám, ale poznám ľudí, ktorí sa ho vďaka mastiche zbavili aj bez doktora a užívania antibiotík. Je to prírodné antibiotikum. Lieči aj mnohé iné ochorenia, najznámejšia je však v súvislosti s baktériou helikobakter pylori. Má široké využitie, používa sa napríklad aj v kozmetike či v kuchyni ako prísada do jedál. Môže sa užívať v rôznych formách. U nás nájdeš napríklad mastichový prášok, kapsuľe, kryštály alebo aj žuvačky či zubnú pastu s obsahom mastichy. Veľmi účinná je kombinácia mastichy s probiotikami. Tú nájdeš pod názvom masticha active.
Spominate tu nejaku mastichu neviete niekto poradit kde sa to da zohnat a kolko to asi stoji ?