Mne veľmi pomáha zovirax duo - -odkaz odstránený- , hneď ako začína mravčenie,tak si to natriem a funguje. Je drahší,to áno ale ja nedám dopustiť.
Opar na perách (Herpes simplex labialis)
Zdroj foto: Shutterstock.com
Opar na perách vyvoláva vírus Herpes simplex 1.typu (HSV 1). Jeho prenos je sprostredkovaný slinami nosiča vírusu. Pri prvej infekcii vírusom HSV I u viac než 90% nakazených ľudí nedôjde k žiadnym prejavom ochorenia. Vírus zostane v nervových bunkách, kde vyčkáva na oslabenie imunitného systému, aby sa mohol aktivovať.
Pri aktivácii vírusu z nervových buniek a jeho cestovaní späť do kože vznikne klasický opar, ktorý môže byť okrem pier aj na tvári alebo v nose. Herpes vírusom je nakazených deväť ľudí z desiatich. U niektorých sa jeho aktívna forma nikdy neprejaví, alebo sa prejaví len raz za život. U iných sa zase veľmi často opakuje.
Príčiny vzniku oparu
- k reaktivácii vírusu dôjde v dôsledku oslabenia organizmu - pri horúčkových stavoch, po zvýšenom telesnom alebo psychickom vypätí, u žien pri menštruácii, po zvýšenom vystavení sa UV žiareniu – dlhý pobyt na slnku, v soláriu atd.
Príznaky oparu
- prodromálne štádium (príchod choroby) – u väčšiny pacientov predchádza výsevu pľuzgierikov pomerne krátku dobu trvajúce mravenčenie, svrbenie, napätie v mieste neskoršieho výsevu
- následne sa objaví na pere opuch a drobné, často splývajúce pľuzgieriky naplnené čírou tekutinou,
- pľuzgieriky následne prasknú, vysychajú a ložiská sa pokryjú chrastami
- herpes vírusy sú veľmi nákazlivé, a to i v dobe, kedy sa pľuzgieriky už vyhojili a vytvorila sa chrasta
Komplikácie pri opare
- závažné komplikácie sa môžu vyskytnúť u jedincov so zníženou imunitou, alebo u jedincov s kožnými chorobami (ekzémy, časté poranenia kože). U týchto jedincov môže nákaza herpes vírusom spôsobiť až zápal mozgových blán a mozgu.
- pri nesprávnom ošetrovaní sa ložisko môže druhotne infikovať baktériami, ktoré spôsobujú vznik bolestivého mokvajúceho vriedku, priebeh hojenia oparu sa tak značne zhorší a môže mať za následok vznik trvalých jaziev a pigmentových škvŕn. Preto si nikdy netreba pľuzgieriky vytláčať, môže to mať za následok vznik bakteriálnej infekcie.
Diagnostika oparu
- klinické vyšetrenie – typický obraz na pere
Liečba oparu
- výrazná tendencia k spontánnemu vyhojeniu - ak sa objaví pľuzgierik, ktorý nevyvoláva ťažkosti, netreba vyhľadať lekára. Treba sa starať len o to, aby koža okolo oparu bola čistá a suchá.
- antivirotiká v mastiach, ktoré sa aplikujú na postihnuté miesto, sú voľne predajné v lekárňach
- veľmi vhodné je postihnuté miesto premasťovať tiež indiferentnou masťou (balzam na pery, nesolené vyškvarené sadlo)
- na skrátenie doby hojenia má vplyv laser alebo biolampa
- ak začne pľuzgierik hnisať - čo je zriedkavé, treba vyhľadať lekára, ktorý predpíše lieky proti začínajúcej bakteriálnej infekcii
Prevencia pred vznikom oparu
- vyhýbať sa vyvolávajúcim faktorom (stres, vyčerpanie, nadmerné vystavovanie sa UV žiareniu – na slnku aj v soláriu, pri opaľovaní používať tyčinky na pery s UV faktorom).
- podpora imunity – častý výskyt herpesov znamená zníženú imunitu. Jej zvyšovanie je dlhodobejšia záležitosť – rôzne prírodné produkty, vitamíny C a B.