Berylióza
Berýlium (najmä jeho soli) sú zo zdravotného hľadiska veľmi rizikové. Sú priamo toxické a potencionálne karcinogénne (schopné vyvolať rakovinu alebo zvýšiť riziko jej výskytu). Berylióza je zaradená medzi tzv. pneumokoniózy (zaprášenie pľúc organickým prachom). Od ostatných pneumokonióz sa líši tým, že pravdepodobne ide o alergické ochorenie, vznikajúce iba u 2% exponovaných osôb.
Berylióza (aj po krátkej expozícii) sa môže prejaviť oneskorene – 10 aj 20 rokov po expozícii.
Príčiny vzniku a klasifikácia
Berylióza je choroba vznikajúca vdychovaním prachu alebo dymu obsahujúceho zlúčeniny a produkty berýlia. Častice menšie ako 5 um sa pri dýchaní nezachytia v dýchacích cestách a prenikajú do pľúcnych alveol. Tu ich vychytávajú makrofágy a odstraňuje ich vykašliavanie. Časť prachu preniká stenou alveol do interstícia (vmedzerené tkanivo, riedke spojivo tkanív a orgánov, v korom prebiehajú cievy a nervy).
Hlavným prejavom akútnej beryliózy je zápal pľúc (pneumónia), ale môže byť poškodené aj iné tkanivo (koža, očné spojivky). Postihnutie pľúc prebieha ako difúzny zápal pľúcneho tkaniva. Už v akútnom štádiu sa môžu tvoriť granulómy (uzlíky zapáleného tkaniva).
Chronická berylióza je difúzne postihnutie pľúc granulómami. Tieto útvary sa objavujú aj v spádových lymfatických uzlinách (v oblasti pľúcnej stopky hilu).
Príznaky
Akútna forma:
- dušnosť
- kašeľ
Chronická forma:
- zhoršujúca sa námahová dušnosť
- kašeľ
- bolesť na hrudníku
- chudnutie
- únava
Akútne ochorenie môže byť veľmi závažné, až smrteľné. V najťažších prípadoch dochádza k dychovej tiesni s nedostatočným okysličovaním organizmu (pokles tlaku kyslíka v tepennej krvi).
Chronická forma vedie k postupnému zhoršovaniu dychových funkcií. Zmeny v pľúcnom tkanive spôsobujú preťaženie pravej srdcovej komory (cor pulmonale).
Diagnostika a diferenciálna diagnostika
Dôkladná anamnéza a údaje o expozícii berýlia v predchorobí.
Na rontgenovom snímku pľúc sú viditeľné difúzne zatienenia v pľúcnom tkanive a zväčšené uzliny v oblasti pľúcneho hilu. Nález na snímku je podobný ako pri sarkoidóze (ochorenie neznámeho pôvodu, ktoré postihuje okrem pľúc aj iné orgány a tiež je charakteristické tvorbou typických zápalových granulómov).
Odlíšiť beryliózu od sarkoidózy je možné zložitými imunologickými metódami.
Liečba
Akútna forma
- zlepšenie dychovej funkcie pľúc
- dychová rehabilitácia
- inhalácia zvlhčenej zmesi obohatenej kyslíkom
- lieky uľahčujúce odkašľávanie (expektoranciá, mukolytiká)
Ľahšie formy sú krátkodobé a úplne vyliečiteľné. Závažnejšie formy vyžadujú umelé dýchanie (riadená ventilácia) na dýchacích prístrojoch.
Chronická forma – podávanie glukokortikoidov (hormonálne prípravky so silným protizápalovým účinkom). Významné a trvalé zlepšenie ochorenia znamená, že pacient mal asi sarkoidózu.
Prevencia
Znižovanie tvorby prachu, jeho odstraňovanie z ovzdušia, ochranné pomôcky. Periodické preventívne prehliadky pracovníkov na rizikových pracoviskách.
Literatúra
- Gvozdják, J. a kol.: Interná medicína, Osveta, Martiín, 1995
- Frankovská, J. a kol.: Atlas sanačných metód enviromentálnych záťaží, Štátny geolog. Ústav
- D.Štúra, Bratislava, 2010