Adrenogenitálny syndróm
Zdroj foto: Shutterstock.com
Je to enzymatická porucha spôsobená dedičnosťou alebo získanou nedostatočnosťou aktivity niektorého z enzýmov syntézy hormónov.
Príčiny vzniku
Funkcia kôry nadobličky je kontrolovaná adrenokortikotropným hormónom (ACTH). Ak v syntéze nadobličkových hormónov chýbajú alebo sú poškodené enzýmy, dochádza k nadprodukcii hormónov.
Porucha tvorby hormónov môže byť:
- vrodená (poškodenie vývoja plodu, defekt tvorby enzýmu. 21-hydroxylázy, tzv. kongenitálna adrenálna hyperplázia)
- získaná (po zápale, autoimunitnom postihnutí, nádoroch, žiarení, zakrvácaní)
Príznaky
Závisia na pohlaví a veku chorého v čase začiatku ochorenia. Sú výraznejšie u žien ako u mužov. Počas vnútromaternicového vývoja vzniká u dievčat rozlične odstupňovaný pseudohermafroditizmus (neurčité pohlavie).
Prečítajte si tiež, čo spôsobuje nadprodukcia hormónu aldosterón: Connov syndróm
Po narodení je pozorovaný:
- zväčšený klitoris
- chýbajú labia minora (malé pysky)
- labia majora (veľké pysky) sa podobajú rozštiepenému skrótu (miešku)
Pri najťažšom stupni virilizácie prechádza ureter (močovod) cez klitoris, ktorý vyzerá ako zmenšený penis a zrastené labia majora imitujú prázdne skrótum. U oboch pohlaví nastupuje predčasná puberta.
Ak sa nezačne liečba, asi od 3. roka, objavuje sa:
- pubické ochlpenie
- vyvinuté svalstvo
- hlboký (zhrubnutý) hlas
- fúzy a brada u dievčat
- rastové štrbiny sa uzatvoria predčasne – definitívna výška postavy je menšia
Chlapci sa rodia s normálnym mužským genitálom, ale následkom zvýšenej tvorby androgénov je penis zväčšený. Napriek tomu, že semenníky sú malé, nastupuje pubertas praecox (predčasná puberta).
U získaného adrenogenitálneho syndrómu je pozorovaná:
- maskulinizácia
- hirsutizmus (nadmerné ochlpenie)
- plešatosť
- akné
- hlboký hlas
- amenorea (chýbanie menštruácie)
- atrofia (zmenšenie) maternice
- hypertrofický (zväčšený) klitoris
- zmohutnenie svalovej hmoty
- libido (pohlavná túžba) môže byť zvýšená
V ľahkých prípadoch môže byť prítomný len hirsutizmus.
Diagnostika
Okrem vyššie uvedených klinických príznakov, v zmysle virilizácie (rozvoja sekundárnych mužských pohlavných znakov u žien) sú typické laboratórne nálezy (stanovenie pokojovej koncentrácie hormónov kôry nadobličiek, hladín regulátorov adrenokortikálnej sekrécie v telesných tekutinách, zmeny hladín plazmatických kortikoidov, atď). Používajú sa zobrazovacie techniky (RTG, CT, sonografia, scintigrafia) a metódy molekulárnej genetiky, kde sa hľadajú mutácie génov zapojených do tvorby steroidov.
Diferenciálna diagnostika adrenogenitálneho syndrómu
Mierny hirsutizmus a virilizácia s hypomenoreou (porucha menštruačného krvácania, ktoré je slabšie a kratšie ako obvykle) a laboratórny nález zvýšenej plazmatickej koncentrácie testosterónu možno pozorovať aj pri syndróme polycystických ovárií (mnohopočetné cysty na vaječníkoch).
Liečba
Včasnou liečbou sa tlmia virilizačné príznaky a umožní sa fyziologický vývin. Liečba spočíva v celoživotnom podávaní kortizolu. U 60% postihnutých detí je súčasne prítomná porucha tvorby mineralokortikoidov. Je to život ohrozujúca adrenálna kríza u novorodencov a včasného dojčenského obdobia. Je potrebná okamžitá a trvalá substitúcia chýbajúcich hormónov (kortizol a aldosterón). Ďalej sa pristupuje k chirurgickej korekcii pohlavných orgánov a u virilizujúcich adenómov alebo adenokarcinómov operačné odstránenie nadobličiek.
Zdroj foto: Shutterstock.com
Prognóza
Aj keď liečbou väčšina príznakov virilizácie vymizne, hirsutizmus a plešatosť mizne len pomaly. Hlas môže ostať trvale hrubší a fertilita (plodnosť) môže byť narušená.
Nadprodukcia hormónov môže spôsobiť aj tento problém: Connov syndróm
Literatúra
- Murray, R.K. et al. Harperova biochemie, 4. vydanie, Praha, Galén
- Ćeška, R. a kol. Interna, 1. vydanie, Praha, Triton 2010
- Lisá, L. a kol. Poruchy sexuální diferenciace, Praha, Maxdorf 2001