Koagulácia
Koagulácia alebo zrážanie krvi je životne dôležitý mechanizmus, ktorý bráni organizmus pred vykrvácaním. Koagulácia je komplexný proces, na ktorom sa podieľajú koagulačné (zrážavé) faktory nachádzajúce sa v krvnej plazme, trombocyty (krvné doštičky) a endotel (výstelka) krvých ciev a iné substancie.
- Koagulopatie sú vážne život ohrozujúce stavy, pri ktorých dochádza ku krvácaniu. Vznikajú pri nedostatku koagulačných faktorov, poruchách na úrovni krvných doštičiek,... Môže ísť o vrodené ochorenia, stavy navodené inou chorobou alebo spôsobené liekmi.
- Poruchy na úrovni krvných doštičiek sa prejavia predĺženým krvácaním po úraze, krvácaním do kože v podobe petechií (malé červené bodky menšie ako 3 mm), ekchymózy (červené až fialové škvrnky väčšie ako 3mm), krvácaním do tráviaceho systému, krvácaním z nosa, hematúriou.
- Koagulopatie na úrovni zrážavých faktorov môžu spôsobiť krvácanie do kĺbov, svalov a brucha, silné a dlhšie menštruačné krvácanie. Príčiny vzniku koagulácie
- Deficiencia faktorov II, V, VII, IX, X, XII.
- Myelofibróza.
- Deficiencia vitamínu K.
- Hemofília A, hemofília B, Willebrandova choroba.
- Vrodená deficiencia antitrombínu III, proteínu c a proteínu s.
- Diseminovaná intravaskulárna koagulopatia (DIC).
- Lieky – methyldopa, warfarin, heparin, urokináza, streptokináza, nesteroidné antiflogistiká, diuretiká, alopurinol, alkohol a iné.