Meckelov divertikul
Meckelov divertikul je malý vyčnievajúci vačok, ktorý vychádza zo steny tenkého čreva. Prominuje do brušnej dutiny, nie do črevného lúmenu. Ide o vrodenú chybu. Vyskytuje sa asi u 2% populácie.
Asi 1 z 50 ľudí má Meckelov divertikul. Najčastejšie sa vyskytuje v ileu (3. časti tenkého čreva, ktorá sa spája s hrubým črevom).
Meckelov divertikul nespôsobuje žiadne ťažkosti, kým sa stav neskomplikuje zápalom, perforáciou (prederavením) alebo obštrukciou divertikulu. Ak sa zapáli a perforuje, je nutná urgentná chirurgická liečba.
Príznaky Meckelovho divertikulu
-
U väčšiny pacientov je asymptomatický.
-
Nebolestivé alebo bolestivé krvácanie z konečníka.
-
Zvyčajne je prvým príznakom krvácanie, pretože sliznica divertikula môže byť podobná sliznici žalúdka. To znamená, že obsahuje bunky produkujúce kyselinu chlorovodíkovú (HCl). Tá dráždi sliznicu, ktorá sa nachádza v ostatnom ileu a vedie ku vzniku vredu, poškodeniu ciev a krvácaniu. Sliznica ilea totiž neobsahuje protektívne faktory (hlien), ktoré by ju chránili pred HCl. Za fyziologických okolností sa HCl do ilea nedostáva.
-
Môže vzniknúť vážny stav – črevná nepriechodnosť – ileus.
-
Bolesti brucha (najmä vpravo dole).
Príčiny vzniku Meckelovho divertikulu
- Nie sú známe.
Rizikové faktory Meckelovho divertikulu
- Nie sú známe.
Diagnostika Meckelovho divertikulu
- Rádioizotopové vyšetrenie Tc 99m. Do žily sa podá rádioaktívna substancia, ktorá sa zachytí na žalúdočnej sliznici. Vyšetrenie ukáže prítomnosť žalúdočnej sliznice aj na inom mieste ako v žalúdku (v Meckelovom divertikule). Je vhodné len pri krvácajúcich divertikuloch.
- RTG kontrastné vyšetrenie.
- Meckelov divertikul sa často zistí ako náhodný nález pri iných brušných operáciách.
Liečba Meckelovho divertikulu
Možná je len chirurgická liečba.