Ovčie kiahne
Ovčie kiahne je infekčné ochorenie vírusového pôvodu. Vyvolávateľom je vírus varicella zoster zo skupiny herpetických vírusov. Okrem ovčích kiahní je aj pôvodcom pásového oparu. Zdrojom nákazy je chorý človek, nákaza sa prenáša vzduchom. Vírus sa dostáva do organizmu dýchacími cestami. Tu sa rozmnoží, lymfou a krvou sa dostáva do kože a slizníc. Spôsobuje degeneráciu buniek a vznikajú typické pľuzgieriky.
V priebehu ochorenia sa vírus šíri do nervových zakončení, postupuje do miechových a mozgových nervov, kde pretrváva aj po skončení ochorenia. Keď dôjde k oslabeniu imunity organizmu, vírus sa opäť rozmnoží. Vzniká zápal nervových vlákien, ktorý sa šíri späť do kože a slizníc. Tak vyvolá pásový opar. Ovčie kiahne sa vyskytujú najmä u detí predškolského veku. Inkubačná doba je 10 - 20 dní. Infekcia počas vnútromaternicového vývoja vedie k poškodeniu plodu (vývojová chyba končatín, očí, lebky, mozgu,...).
Príznaky ovčích kiahní
- Zvýšená teplota
- Kožné vyrážky, ktorých vývoj sa v priebehu ochorenia mení
- Po zaschnutí vyrážky vzniká chrasta, ktorá odpadne a postihnuté miesto sa zhojí bez jazvy
- Na slizniciach vznikajú pľuzgieriky, ktoré sa menia na bolestivé afty
- Môžu vznikať komplikácie ako napr. zápaly spojoviek a slizníc pohlavných orgánov, niekedy aj encefalitída
Diagnostika ovčích kiahní
- Klinické príznaky
- Odobratie materiálu z kožných lézií na kultiváciu
Liečba ovčích kiahní
Liečba je zameraná na miernenie klinických príznakov. Proti svrbeniu sa môžu podávať antihistaminiká. Pri ťažkom priebehu alebo u pacientov s oslabenou imunitou je možná liečba acyklovirom alebo famcyklovirom.