Mononukleóza
Zdroj foto: Shutterstock.com
Mononukleóza je infekčné ochorenie, ktoré vyvoláva Epstein-Barrovej vírus. Môže spôsobovať malé epidémie v kolektívoch. Prenáša sa slinami, kašľaním, kýchaním, krvou a pohlavný stykom. Inkubačná doba je 4 až 8 týždňov. Najčastejšie sa vyskytuje na jar a na jeseň. Postihuje najmä deti a mladistvých.
Príznaky mononukleózy
- únava, malátnosť
- bolesti hrdla
- horúčka
- nechutenstvo
- zväčšenie lymfatických uzlín na krk, príp. aj v podpazuší
- zväčšené, bolestivé slinné žľazy
- u niektorých pacientov sa môžu objaviť komplikácie ako zväčšenie sleziny, bolesti a zápal svalov, hepatitída, encefalitída, poruchy vedomia až kóma
Diagnostika mononukleózy
Lekár pri vyšetrení nájde zväčšené lymfatické uzliny na krku, červené hrdlo, biely povlak na mandliach, zväčšenú slezinu a horúčku. Laboratórne vyšetrenie krvi ukáže zvýšený počet a atypický tvar bielych krviniek, zvýšené pečeňové testy a prítomnosť protilátok proti Epstein-Barrovej vírusu.
Liečba mononukleózy
Špecifická liečba infekčnej mononukleózy neexistuje. Liečba je symptomatická, podávajú sa látky znižujúce teplotu, zmierňujúce bolesť a zápal hrdla. Ak je mononukleóza sprevádzaná bakteriálnou infekciou, podávajú sa antibiotiká. Pri hroziacej obštrukcii dýchacích ciest sú indikované aj kortikosteroidy. Doporučuje sa pokoj na lôžku a dostatočný príjem tekutín (aspoň 10-15 pohárov vody denne).