Intersticiálne zápaly pľúc
Interstíciálne zápaly pľúc predstavujú zápaly, pri ktorých sú zápalom postihnuté alveolárne steny a perialveolárne tkanivo. Zvyčajne je príčina neznáma. Medzi faktory, ktoré sa zúčastňujú na vzniku ochorenia patria anorganické látky (silikáty, azbest, berýlium, ťažké kovy), lieky (chemoterapia, antibiotiká, zlato, amniodaron, penicilín), organický prach, žiarenie, infekcie (vyvolané vírusmi chrípky, osýpok, CMV, pneumocystis carinii, hubami, tuberkulózou, chlamýdiami, mykoplazmami, Legionelami, rickettsiami), sarkoidóza, vredová choroba čriev, Crohnová choroba, reumatická choroba pľúc a iné.
Existuje viac ako 180 rôznych chorôb, ktoré môžu spôsobovať intersticiálnu chorobu pľúc. Majú viaceré spoločné klinické črty, porovnateľné röntgenologické prejavy, zhodné poruchy funkcie pľúc a typický histologický nález . Oproti zápalom vyvolaným baktériami majú subakútny priebeh, teplotu bez triašky, dráždivý kašeľ, s minimálnym vykašliavaním hlienového alebo krvou sfarbeného spúta.
Príznaky intersticiálneho zápalu pľúc
- teplota bez triašky
- myalgia – bolesť svalov
- atralgia – bolesť kĺbov
- bolesti hlavy
- záchvatovitý suchý, dráždivý kašeľ
- spútum hlienovité, niekedy s prímesou krvi
Diagnostika intersticiálneho zápalu pľúc
- anamnéza
- klinický obraz – praskanie pri auskultácii, vlhké fenomény
- funkčné vyšetrenie pľúc – poukáže na reštrikčnú poruchu a zníženú pľúcnu kapacitu
- hypoxia – znížený obsah kyslíka v krvi
- neutropénia, lymfocytóza
- rtg hrudníka – sklovité alebo sieťovité uzlíkové infiltráty, tvar včelieho plášťa
- CT vyšetrenie
- biopsia pľúc
Liečba intersticiálneho zápalu pľúc
Liečba závisí od vyvolávajúcej príčiny, ak je známa. Dôležité je brať v úvahu najmä choroby ako sarkoidóza a pľúcna fibróza. Súčasťou liečby je aj odstránenie faktorov, ktoré sa zúčastňujú pri rozvoji ochorenia.