Pracujem v Nemecku, v jednom z domovov dôchodcov, ako pomocná opatrovateľka. Zajtra nám pribudne klientka - pani - s diagnózou Hepatitída A.
Neviem, nenašla som, nemám s tým skúsenosť....môže byť človek s touto diagnózou v domove dôchodcov (asi áno, keď sa to už stane...) alebo izolovaný na infekčnom oddelení v nemocnici?
Je postačujúca ochrana rúškom, rukavicami, jednorázovým plášťom a čiapkou?
Ďakujem predom za fundovanú odpoveď.
Hepatitída A
Hepatitídy sú všetky poškodenia pečene s následnou zápalovou reakciou, vyvolané infekčnými, toxickými alebo inými agensami. Hepatitída typu A predstavuje ochorenie vyvolané vírusmi čeľade Picornaviridae. Ochorenie sa vyskytuje v epidémiach a zdrojom nákazy je chorý človek. Postihuje najmä mladých ľudí, ktorí žijú v kolektívoch. Keďže sa vylučuje stolicou, ukazuje sa, že hlavnou príčinou šírenia ochorenia sú nedokonalé hygienické podmienky a opatrenia, najmä v lete a na jeseň.
Príčiny vzniku hepatitídy
Vyvolávateľom ochorenia je vírus čeľade Picornaviridae, podobný enterovírusom. Je mimoriadne odolný voči kyslému prostrediu, tukovým rozpúšťadlám a účinkom tepla. Vírus sa pomnožuje v tráviacom trakte a prenos ochorenia prebieha kontaminovanými potravinami a vodou (orofekálnou cestou).
Príznaky hepatitídy
- začiatočné štádium- príznaky neurčitého ochorenia (zápal horných dýchacích ciest, bolesti hlavy, svalov)
- zvýšená horúčka
- nechutenstvo
- poruchy trávenia
- pocit na vracanie
- vracanie
- žltačka (koža, očné bielka a sliznice sú žlto sfarbené)
- nápadná únava, potreba pocitu spánku a oddychu
- tmavšia farba moču
- bledšia farba stolice
- zväčšená, bolestivá pečeň
Diagnostika hepatitídy
Diagnostiku stanovujeme na základe odobratia anamnézy, fyzikálneho nálezu a vyšetrenia krvi a moču. Biochemické testy poukazujú na zvýšenú aktivitu pečeňových enzýmov transamináz, zvýšený bilirubín v krvi ako aj prítomnosť bilirubínu v moči. Ochorenie potvrdíme sérologicky, dôkazom protilátok (Ig M) proti vírusu, ktoré sa zjavujú v krvi pacienta. Protilátky typu Ig G pretrvávajú v organizme po celý život a sú dôkazom prekonanej vírusovej hepatitídy typu A.
Liečba hepatitídy
- z hľadiska prevencie je k dispozícii účinná vakcína
- dodržiavanie pokoja na posteli a šetrná strava
- podávanie ľudského imunoglobilínu Ig
dost divne, so zltackou typu A sa lezi na infekcnom. Je to akutne ochorenie, zltacka typu A nikdy nie je chronicka, clovek ju moze dostat len raz za zivot, potom uz ma v tele protilatky. Clovek ktory sa nakazi zltackou typu A je slaby, trpi nechutenstvom, ma bolesti v oblasti pecene i opuch, treba nasadit lieky a je vysoko nakazlivy. Liecba v nemocnici trva cca 2 tyzdne