Bolesť hlavy
Zdroj foto: Shutterstock.com
Mnohé systémové poruchy a choroby môžu byť tiež príčinou. Patrí k nim zvýšený krvný tlak, anémia, ochorenia srdca, pľúc, poruchy spánku, zápaly kĺbov, AIDS.
Ak trpíte bolesťou hlavy, mali by ste si všímať charakter tejto bolesti (tupá, ostrá, pichľavá bolesť), miesto bolesti, časové aspekty bolesti (ako dlho trvá, v ktorej časti dňa) a pridružené faktory (súvislosť s počasím), prítomnosť alebo chýbanie neurologických príznakov (slabosť, strnulosť,..). Tieto faktory pomáhajú určiť typ bolesti a jej liečbu.
Rozdelenie bolestí hlavy a príznaky jednotlivých typov
Primárne:
- Migréna je chronické záchvatové ochorenie charakterizované atakmi pulzujúcej bolesti (prevažne na jednej polovici hlavy). Bolesť trvá 4 - 72 hodín, býva sprevádzaná nevoľnosťou, zvracaním, úzkosťou, precitlivenosťou na svetlo a zvuky. So zvýšením fyzickej aktivity sa bolesť zhoršuje.
- Príčinou tlakových bolestí môže byť stres. Sú spôsobené kontrakciou svalov. Ide o mierne bolesti. Postihujú celú hlavu. Môžu trvať rôzne dlho. Ale nie je prítomná nevoľnosť a fyzickou aktivitou sa nezhoršuje.
Sekundárne:
- Post-traumatické bolesti vznikajú po úraze hlavy. Môžu byť sprevádzané závratmi, únavou, zhoršením schopnosti koncentrácie a pamäte.
- Zvýšený alebo znížený intrakraniálny tlak môže vyvolávať bolesti hlavy, nevoľnosť, vracanie a nejasné videnie.
- Intrakraniálne infekcie (meningitídy, encefalitídy) spôsobujú bolesti celej hlavy.
- Mozgovocievne ochorenia ako ischémia, krvácanie (prasknutie aneuryzmy), zápal mozgových ciev nespôsobujú bolesti hlavy.
- Nádory mozgu bývajú príčinou bolesti hlavy v menej ako 1 % prípadov. Prejavujú sa vyššou intenzitou bolesti, bolesť neustupuje ani po analgetikách, stupňuje sa pri kašli a kýchaní. Prítomná je aj nevoľnosť a vracanie.
- Infekcie ucha a prinosových dutín sú pôvodcami bolestí lokalizovaných v postihnutej oblasti. Zvyčajne býva aj zvýšená teplota.
- Bolesti očí a záhlavia môžu súvisieť so zvýšeným namáhaním očí (práca s počítačom, pozeranie televízora, čítanie)
- Bolesti hlavy sa môžu vyskytnúť aj pri niektorých systémových ochoreniach, ide najmä o chrípku, nádchu, cukrovku a patologické zmeny štítnej žľazy.
- Neuralgie - bolesti nervov, ktoré inervujú oblasť tváre. Prejavujú sa ostrou bolesťou v inervovanej oblasti.
- Bolesti hlavy môžu vznikať aj v súvislosti s poruchami trávenia. Relax alebo spánok a užitie antacíd zmierňuje bolesti žalúdka ako aj hlavy.
Príčiny vzniku
Existuje viacero teórií ako vzniká bolesť hlavy. Niektoré predpokladajú, že príčinou je podráždenie nociceptorov (receptorov bolesti) vplyvom stresu, zvýšeným svalovým napätím alebo rozšírením krvných ciev. Iné štúdie poukazujú na patologické zmeny neurotransmisie, najmä na poruchy rovnováhy serotonínu.
Diagnostika
- Pre stanovenie diagnózy je dôležitý charakter bolesti a lokalizácia
- Výskyt ochorenia v rodine
- Vylúčenie iného ochorenia
- Krvné testy - krvný obraz, elektrolyty (sodíkové a chloridové ióny, bikarbonáty, vápnik, horčík), analýza obličkovej funkcie (kreatinín), sedimentácie erytrocytov
- Rtg lebky
- CT, MR
- EEG (elektroencefalografia)
- Vo výnimočných prípadoch aj vyšetrenie mozgovo-miešneho moku
Liečba
Liečba závisí od typu bolesti. Väčšinou sa podávajú analgetiká (aspirín, ibuprofen, excedrin) alebo silnejšie lieky tlmiace bolesť (napr. morfín, kodeín).
Ďalšími možnosťami sú:
- Liečba kyslíkom
- Liečba vyvolávajúceho ochorenia (napr. hypertenzie)
- Relaxácia
- Vitamíny, minerály
- Fyzická aktivita (aeróbne cvičenia)
- Zmena stravovacích návykov