Zápal slepého čreva (apendicitída)
Zdroj foto: Shutterstock.com
Hrubé črevo je časťou tráviaceho systému, v ktorej prebieha vstrebávanie vody a živín. Jeho prvá časť, slepé črevo, má vo svojej dolnej časti červovitý výbežok, apendix. Význam apendixu nie je známy.
Predpokladá sa, že je vývojovým pozostatkom. Novšie štúdie poukazujú na jeho význam v imunitnom systéme, pretože vo svojej stene obsahuje lymfatické tkanivo. Pojmom apendicitída označujeme bakteriálny zápal červovitého výbežku slepého čreva. Zápal vyvolávajú baktérie, ktoré sú fyziologickou súčasťou hrubého čreva.
Príznaky zápalu slepého čreva
- Bolesť. Najprv v nadbrušku, príp. okolo pupka; niekedy aj v oblasti žalúdka
- Bolesť postupne prechádza do pravého podbruška
- Niekedy je apendix uložený v inej polohe - napr. v malej panve, medzi črevnými kľučkami,... Vtedy môže byť bolesť pociťovaná na iných miestach - nižšie v pravom podbrušku, v krížovej oblasti, môže bolieť aj celé brucho
- Nevoľnosť, zvracanie
- Pri niektorých typoch aj hnačky
- Teplota je mierne zvýšená (do 37,5°C)
- Zrýchlenie pulzu
- Ak dôjde k prederaveniu steny apendixu, zápal sa rozšíri do peritoneálnej dutiny a stav sa skomplikuje. Takáto komplikácia sa prejaví horúčkou a silnejšími bolesťami.
|
Príčiny vzniku zápalu slepého čreva
Príčinou akútnej apendicitídy je upchatie apendixu zatvrdnutým kúskom stolice alebo kvôli napuchnutiu lymfatického tkaniva v jeho stene. Vtedy sa v apendixe rozmnožia baktérie a vyvolajú zápal.
Diagnostika zápalu slepého čreva
- Vyšetrenie brucha pohmatom a v určitých bodoch, ktoré svedčia pre apendicitídu
- Laboratórne vyšetrenie krvi ukáže zvýšené množstvo leukocytov (bielych krviniek)
- Ultrasonografia
Liečba zápalu slepého čreva
Jedinou možnou liečbou akútnej apendicitídy je neodkladná operácia, odstránenie apendixu (apendektómia).