Poznáte ten nepríjemný pocit neustáleho kýchania, pálenia a svrbenia očí pri prechádzaní popri čerstvo pokosených trávnatých plochách? Ak si myslíte, že nekosenie trávnikov by váš problém vyriešilo, ste na omyle! Prečítajte si prečo je dôležité tieto plochy kosiť, a tiež ako často.
Komáre, ako vysoko obťažujúci hmyz, nám znepríjemňujú život každý rok, hlavne však v teple a vlhku a aj po takom počasí, aké sme zažívali ešte nedávno. Horúčavy, ktoré prišli naraz opätovne nahrávajú množeniu tohto hmyzu.
Oproti minulému týždňu sa peľová situácia na Slovensku veľmi nezmenila. Na celom území dominoval v ovzduší peľ tráv z čeľade lipnicovitých.
Stále si mnohí myslia, že exotické druhy chorôb môžme dostať iba v ďalekých krajinách. Už dávno to nie je pravda. Aj vás zaujíma čo všetko môžete od hmyzu dostať? Prečítajte si zoznam chorôb, ktoré hmyz prenáša, a tiež správnu prevenciu.
Posledný májový deň – 31. máj stanovila Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) za Svetový deň bez tabaku (World No Tobacco Day). Cieľom je poukázať na zdravotné riziká spojené so spotrebou tabakových výrobkov a na význam opatrení, ktoré sa ju snažia znížiť.
Veľká noc je doslova za dverami, domácnosti už voňajú zákuskami, chladničky sú plné potravín, potrebných na prípravu šalátov, rezňov, bohato obložených mís, kde tradične nechýbajú údeniny, klobásy, či vajíčka.
Celý svet si ho 1. decembra pripomína už po 20. krát. Koncepcia Svetového dňa boja proti AIDS vznikla v roku 1988 na svetovom summite ministrov zdravotníctva o programoch prevencie AIDS. Spoločným medzinárodným symbolom informovanosti o problematike HIV a AIDS je červená stužka.
V letných mesiacoch aktuálne vystupuje do popredia problematika detských pieskovísk. Hranie sa detí na pieskoviskách však prináša so sebou viaceré zdravotné riziká vyplývajúce z parazitárneho a mikrobiálneho znečistenia piesku.
Ako náhle sa teploty vzduchu vyšplhali na letné hodnoty, začali prevádzkovatelia kúpalísk a pláží na Slovensku postupne otvárať svoje prevádzky. Návštevník si často ani neuvedomuje, čo v záujme jeho zdravia takémuto otvoreniu predchádza a že prevádzkovateľ musí splniť prísne zákonné pravidlá..
Hovoriť o kliešťoch v tomto období je nanajvýš aktuálne- jarná aktivita kliešťov začína koncom marca a vrcholí v apríli a máji, druhý krát sa začínajú páriť a množiť na jeseň, hlavne v septembri.
Radón je neviditeľný, bez farby a zápachu, ľudia ho teda môžu vdychovať bez toho, aby si to uvedomovali.
Niektoré znečisťujúce chemické faktory, akými sú škodlivé látky vo vode, potrave alebo vzduchu, významne vplývajú na ľudské zdravie.Osobitne citlivou populačnou skupinou na expozícia škodlivým faktorom sú deti. Odhaduje sa napr., že 5 percent úmrtí detí v rozvojovom svete je spôsobené otravami pri environmentálnej expozícii chemickým látkam.
Dvadsiaty piaty november bol vyhlásený za Medzinárodný a svetový deň bez mäsa a deň práv zvierat. Pripomíname si ho už 20 rokov a jeho vznik iniciovala India v roku 1986. Ľudia sa k tento problematike stavajú rôzne, pričom najdôležitejšu úlohu zohrávajú tradície, či vierovyznanie.
Jesenné počasie s nižšími nočnými teplotami prispelo v uplynulých dňoch k ďalšiemu poklesu koncentrácií peľu v ovzduší na celom území Slovenska.
Žltačka patrí medzi ochorenia, ktorým hovoríme choroba špinavých rúk. Tento názov vznikol podľa spôsobu prenosu fekálne - orálnou cestou. Vírus sa do vonkajšieho prostredia totiž vylučuje stolicou a do tela sa dostáva ústami.
Kým chladné počasie v uplynulom týždni sprevádzali na celom území Slovenska pomerne nízke hladiny peľu v ovzduší, pár posledných slnečných dní prispelo tento týždeň k zvýšeniu hladiny denných koncentrácií peľu v ovzduší.
Mierny nárast (necelých 10 percent) akútnych respiračných ochorení (ARO), ale prudký vzrast chrípkových ochorení (CHPO) až o vyše 188 percent, zaznamenali v posledných dňoch v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška epidemiológovia..
Tak, ako odborníci predpokladali, teplé počasie prinieslo so sebou opäť zvýšené hladiny peľu v ovzduší najmä na strednom, severnom, ale čiastočne aj na východnom Slovensku.