Svrab je infekčné ochorenie kože, spôsobené parazitom známym pod názvom zákožka svrabová (Sarcoptes scabiei var. hominis). Prejavuje sa neznesiteľným svrbením vo večerných hodinách alebo po uložení sa do postele.
Sacharidy sú prírodné zlúčeniny tvorené fotosyntetickou asimiláciou výlučne v zelených rastlinách. Skladajú sa z dusíka, vodíka a kyslíka. Sú definované ako aldehydy alebo ketóny vyšších viacsýtnych alkoholov – polyhydroxyalkoholy, polyhydroxyketóny, alebo sú to ich polykondenzáty.
Cholesterol sa v zrelom veku stáva strašiakom. Smutné je, že veková hranica ľudí, ktorí majú zvýšený zlý cholesterol neustále klesá. Nie je výnimkou, že zlé výsledky majú už deti, alebo mladí ľudia. Ktorý cholesterol nám škodí a kde sa nachádza?
Materský tetanus alebo novorodenecký tetanus (Tetanus Neonatorum) je forma tetanu, pri ktorej novorodenec nezískal pasívne imunitu, lebo matka nebola imunizovaná. K prenosu dochádza z nezahojenej kontaminovanej pupočníkovej jazvy alebo zanesením baktérie z nedostatočne sterilizovaných nástrojov pri vedení pôrodu či v šestonedelí.
Celiakia je ochorenie so sprievodnou komplikáciou zákazu jedenia obyčajného chleba a všetkých produktov, v ktorých sa nachádza klasická múka. Ako s takouto chorobou a vyplývajúcimi obmedzeniami žiť?
Stévia je rastlina pochádzajúca zo subtropických a tropických oblastí Južnej aj Severnej Ameriky. Z jej listov je možné získať náhradné prírodné sladidlo. Sladidlo zo stévie neobsahuje žiadne kalórie a je 200–300-krát sladšie než cukor.
Zakázané pre ľudí, ktorí dodržiavajú bezlepkovú diétu nie sú len obilniny, kde sa vyskytuje glutén, ale aj mnohé výrobky, v ktorých výrobcovia používajú obilniny ako doplnok potraviny. Patria sem napríklad i mäsové a instantné výrobky či dochucovadlá.
Chlamydia pneumoniae je jedným z najrozšírenejších druhov chlamýdií v súčasnosti. Jej priebeh je zväčša mierny a asymptomatický, no u starších pacientov prebieha ťažko a môže skončiť aj smrťou.
MERS je vírusové respiračné ochorenie.
Pri bezlepkovej diéte je dôležité stále sa informovať o novinkách v tejto oblasti potravín. No neplatí to len pri diéte, v poslednom čase pribúda ľudí, ktorí sa sami dobrovoľne rozhodli nejesť lepok v rámci zdravšieho stravovania. Posúďte sami, výrobkov bez lepku je naozaj veľa.
Azbest je minerál zaradený medzi hlavných predstaviteľov skupiny priemyselných vláknitých prachov. Všetky priemyselné prachy sú popisované ako škodliviny v životnom aj pracovnom prostredí. Napriek vynikajúcim izolačným vlastnostiam azbestu je jeho využívanie zakázané pre závažné zdravotné dôsledky.
Silikóza je neinfekčné chronické pľúcne ochorenie, ktoré zaraďujeme medzi pneumokoniózy. Silikóza je spôsobená vdychovaním a dlhodobým ukladaním prachu s obsahom oxidu kremičitého. Častice oxidu kremičitého, ktoré sa dostanú do pľúc, vyvolávajú tvorbu väzivových uzlíkov.
Aluminóza je neinfekčné ochorenie dolných dýchacích ciest a pľúc spôsobené hliníkovým prachom a prachom z hliníkových zliatin. Radí sa medzi pneumokoniózy, čo sú ochorenia, ktoré vznikli profesionálnou expozíciou (pri výkone povolania) pľúc minerálnym prachom, ktorý sa dostáva do pľúc, kde sa zdržiava a kumuluje.
Tukov sa netreba báť. Musíme si len zvoliť tie správne potraviny. Pre život sú veľmi dôležité a nenahraditeľné. Rozpúšťajú sa v nich dôležité vitamíny a funguje vďaka ním mozog. Avšak. . . .
Ak máte zmätok v tom, ktoré cukry sú dobré a ktoré naopak škodia, nezúfajte Prinášame vám pokračovanie článku, v ktorom nájdete odpovede na všetky svoje otázky, vďaka doktorke Rimárovej.
Zdravotné komplikácie pri celiakii vznikajú najmä vtedy, ak sa pacient s celiakiou nelieči vhodnou diétou. Pri celiakii môžu chýbať vitamíny a prvky ako vápnik a iné potrebné zložky, čo sa následne prejaví ako osteoporóza, anémia a podobne.
Trachóm je infekčné ochorenie spôsobené baktériou Chlamydia trachomatis, ktoré postihuje rohovku a spojovku oka. Trachóm je jednou z najstarších infekčných chorôb, ktorá je najrozšírenejšia v rozvojových krajinách, v oblastiach trópov a subtrópov s obmedzenými zdrojmi.
Legionárska choroba získala pomenovanie podľa spôsobu prepuknutia na stretnutí bývalých legionárov v roku 1977 v meste Filadelfia. Pôvodne bol u postihnutých diagnostikovaný zápal pľúc a nasadili im penicilín. Mylnou diagnózu zomrelo z 221 pacientov až 34. Príčina bola odhalená neskôr, na ďalší rok sa zistilo, že pôvodcom ochorenia je nová baktéria Legionella pneumophila.
Jedná sa o nebezpečné vírusové ochorenie patriace do skupiny hemoragických horúčok. Vírus Marburg bol prvý raz diagnostikovaný v roku 1967 u laboratórnych pracovníkov továrne na očkovacie látky v Nemecku, v blízkosti Frankfurtu, v meste Marburg.
Jedná sa o nebezpečné vírusové ochorenie patriace do skupiny krvácavých - hemoragických horúčok. Ebola je podobná Marburgskej horúčke, vykazuje vysokú mieru smrtnosti, 60 - 90 %. Nesie meno podľa rieky v štáte Kongo, pri ktorej sa prvý raz objavila.