Veronika a Pavol z LUBIMEJEST
recepty
Autor nie je lekársky alebo zdravotnícky školený odborník
Sme mladý manželský pár s vášňou pre dobré jedlo. Láska a nadšenie z jeho prípravy stáli za myšlienkou zrodu nášho projektu LUBIMEJEST.
Základom našich jedál sú kvalitné, čerstvé a sezónne suroviny z osvedčených zdrojov, často zo záhrad našich mám. Keďže neuznávame stravovanie formou obedových menu, varíme si obedy sami. Chceme vám ponúknuť alternatívu a ukázať jedlá, ktoré vyzerajú trendy, fresh, sú efektné a často nezaberú toľko času, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Až do začiatku 19. storočia bola táto, vo svojej dobe veľmi drahá zelenina, lahôdkou kráľov, princov a bohatých labužníkov. Dnes je k dispozícii takmer pre každého, obľúbená pre svoju jemnú chuť a nízky obsah kalórii. Skúste si z nej pripraviť nasledujúcu polievku s cesnakom, cibuľou, zázvorom i vínom.
Špenát je jednou z najvýživnejších potravín na svete a zároveň má minimum kalórií. Potravina, ktorú mnoho detí a dokonca aj dospelých nemôže ani cítiť, pôsobí aj ako prevencia proti rakovine. Navyše so špenátom môžete v kuchyni vykúzliť mnohé dobrôtky.
Hoci špargľa patrí k jari, oceníme ju aj počas horúcich letných dní, kedy sa nám žiada ľahší jedálniček. Vyskúšajte si ju jednoducho zapiecť s ementálom, prosciuttom a pridajte trošku bieleho vína.
Strukoviny sú súčasťou zdravého jedálnička už od nepamäti. Okrem ich skvelej schopnosti zasýtiť sa môžu pochváliť aj mnohými ďalšími benefitmi. Cícer baraní je celosvetovo treťou najvýznamnejšou strukovinou po hrachu a fazuli. Zaraďte ho do svojho menu napríklad i s týmto chutným bravčovým mäsom.
Táto rastlina sa pestovala už v praveku. Pôvod má pravdepodobne v Strednej Amerike - od Mexika po Andy v Peru. Dnes je rozšírená po celom svete v tropickej a subtropickej oblasti. Plody sa podobajú hruške, sú veľmi zdravé a využiteľné v kuchyni na desiatky spôsobov.
Rastlina banánovník bol domestikovaný v juhovýchodnej Ázii. Podľa archeologických nálezov to mohlo byť pravdepodobne na území dnešnej Papuy-Novej Guinei, možno už 8000 rokov pred naším letopočtom. Prešli tisícky rokov a patrí medzi najobľúbenejšie ovocie, pre svoju chuť i zdravotné účinky. Skúste s nami aj tento banánový tento recept.
Liečivá bylinka je údajne pomenovaná podľa medveďov - keď sa vyslabnuté prebudili zo zimného spánku, vrhli sa práve na túto bylinku. Použiť ju môžete pri príprave rôznych chutných jedál. Skúste napríklad nasledujúce pesto k cestovinám či na toasty.
Medvedí cesnak rastie najmä v strednej a západnej Európe. V listnatých a lužných lesoch ho nájdeme od marca do mája. Objaviť ho nie je vôbec zložité, pretože väčšinou sa vyskytuje húfne a tvorí veľké zelené koberce. Prezradí ho aj jeho typická cesnaková vôňa, ktorá sa šíri celým lesom. Rozmýšľate, ako túto bylinku využiť v kuchyni? Máme pre vás tip.
Vlašské orechy sú u nás najznámejším a najobľúbenejším druhom. Svojim tvarom pripomínajú ľudský mozog. Tento druh orecha je veľmi výživný. Jeho výživná hodnota je vyššia ako pri hovädzom mäse. Veľmi obľúbený je aj v stredomorskej kuchyni. A samozrejme pri pečení rôznych sladkých dobrôt.
Treska je veľmi významná pre zdravie vďaka svojmu zloženiu, keďže je veľmi bohatá na tryptofán, serotín (hormón šťastia) a omega-3 mastné kyseliny. Pokiaľ chcete schudnúť, určite sa obráťte na tento druh ryby, pretože má nízku kalorickú hodnotu. Pozrite sa, ako si ju chutne pripraviť.
Ide o ukážku jednoduchej a zdravej indonézskej kuchyne, ktorá ničím nezaostáva za ostatnými ázijskými krajinami. Základom býva ryža, tofu, kuracie mäso, pripadne krevety či zelenina. Charakteristickým rysom tohto pokrmu je dohneda sfarbená ryža.
Konzumuje sa surová, varená, pečená aj smažená. Ťažko sa bez nej zaobíde nejaká kuchyňa. Cibuľa tvorí základ väčšiny jedál. To je však len jedna časť jej využitia. Vo veľkom sa používa ako prírodný liek, ktorý funguje už po stáročia.
Reďkovka má pôvod vo východnej Ázii. Ľudstvo ju pozná od staroveku, už vtedy ju vraj pestovali vo veľkom. V 16. storočí sa podarilo záhradníkom skultivovať a vyšľachtiť veľmi chutné odrody. Reďkovka je rýchly zdroj vitamínu C, skupiny vitamínov B, minerálnych látok a silíc. Takisto sa z nej dajú pripraviť nielen zdravé, ale i chutné jedlá.
Králičie mäso patrí medzi najkvalitnejšie druhy. Králik je zásobárňou kvalitných proteínov, vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Obsahuje minimum tuku, cholesterolu a kalórií. Disponuje jedinečnou chuťou a existujú desiatky spôsobov, ako králika chutne pripraviť.
Baklažány sa zvyknú pestovať v rôznych tvaroch a farbách - od bielych až k fialovým odtieňom. Bez ohľadu na tvar či farbu obsahujú mnoho prospešných živín a fytochemických zlúčenín, vďaka čomu sa zaraďujú medzi významné potraviny. Dajú sa z nich pripraviť rôzne dobrôtky, ktoré ulahodia zdraviu i chuťovým bunkám.
Hoci špenát pochádza až z juhozápadnej Ázie, dnes tvorí neodmysliteľnú súčasť nášho zdravého jedálnička. Obsahuje kvantum výživných látok a vitamínov. Je len minimálne kalorický a dajú sa z neho pripraviť ozajstné lahôdky. Spestrí napríklad aj tieto chutné cestoviny s ricottou.
Slivkový lekvár je potravina kašovitej konzistencie, vyrábaná zo sladkého ovocia - zo sliviek. Používa sa ako chutná náplň do pečiva. Napríklad aj tohto neodolateľného moravského koláča.
Temne červené, tenké plátky sušeného hovädzieho mäsa pochádzajú zo severu Talianska, z Lombardie. Nasolené mäso sa 2-3 mesiace suší na vzduchu a správne vyzreté má tmavo červenú až purpurovú farbu. Keď si privoniate, ucítite ľahkú sladkastú vôňu, no a tá chuť bresaoly vás zaručene dostane. Napríklad aj v nasledujúcom talianskom rizote.
Japonská miso polievka je jednou z najzdravších polievok sveta, a to je zrejme aj dôvod jej vzrastajúcej obľuby. Je zdravou a rýchlou pochúťkou s mnohými benefitmi pre váš organizmus. Pozrite sa, ako ju pripraviť podľa nášho fotoreceptu.
Šťavnaté jabĺčka sú viac ako z 80% tvorené vodou. Zo všetkých druhov ovocia práve ony obsahujú najviac pektínu, vo vode rozpustnej vlákniny s priaznivým vplyvom na črevnú mikroflóru. Sú zdravé a chutné, napríklad aj v tomto koláči.