Koronavírusy a chrípka majú podobné prejavy, a tak je ich pre obyčajného človeka ťažké rozoznať. Niekedy si však chrípku mýlime s prechladnutím. Aké sú medzi týmito ochoreniami rozdiely?
Ako sa nenakaziť koronavírusom alebo chrípkou? Dôležitá je najmä prevencia a posilňovanie imunitného systému. Prevencia nie je dôležitá len pri vírusových sezónach, ale obozretní musíme byť vždy. Imunologička MUDr. Gabriela Kolesárová odporúča dodržiavať týchto 13 opatrení.
Náš svet zvádza v týchto dňoch ťažký boj s novým ochorením COVID-19, ktorý spôsobil koronavírus SARS-CoV-19. Nejde však o prvú epidémiu, ktorú spôsobil niektorý z koronavírusov. Pozrite si historický prehľad, ako nás aj v minulosti potrápili ochorenia spôsobené koronavírusmi z čeľade Coronaviridae.
SARS je respiračné ochorenie, ktoré je spôsobené koronavírusom. Zistite, aké sú jeho príznaky, inkubačná doba alebo ako sa SARS prenáša.
Helikobakter je baktéria vyskytujúca sa na povrchu žalúdočnej sliznice. Spôsobuje zápaly, žalúdočné vredy, vznik dvanástnikových vredov a rakovinu žalúdka. Aké sú príčiny jej vzniku?
Funkciou obličiek je odstraňovať z tela odpadové látky a nadbytočnú tekutinu (slúžia ako filter krvi). Škodliviny sú z tela vyplavované spolu s močom. Moč obsahuje zmes vody, solí a odpadových látok. Ak obličky fungujú bezchybne, zdravý dospelý človek denne vylúči asi liter a pol moču. Čo však v tom prípade, ak to tak nie je?
Pankreas patrí k orgánom tráviacej sústavy. Jeho úlohou je pomáhať regulovať produkciu enzýmov a hormónov.Ide o sivo-ružovú laločnatú žľazu s veľkosťou asi 12-16 cm a váhou 60-90 g.
Medzi najčastejšie zápalové ochorenia u ľudí patrí, po ochoreniach dýchacej sústavy, infekcia močového mechúra (cystitída). Cystitída sa spája s viacerými zápalovými ochoreniami ako je uretitída, pyolenefritída či cystopyelonefritída. Cystitída má svoje typické príznaky. Jej včasná diagnostika urýchľuje liečbu.
Enterokoky (enterococcus) tvoria prirodzenú súčasť črevnej mikroflóry (E.faecalis 90 – 95%, E.faecium 5 – 10%). Patria do rozsiahleho rodu baktérií mliečneho kvasenia. Môžeme ich nájsť aj vo vode, pôde a rastlinách. Tieto baktérie dokážu odolať vysokému pH (alkalické prostredie) a vysokým teplotám. Sú tiež veľmi rezistentné na antibiotiká.
Práve silné a dlhodobé slnečné žiarenie, oslabený imunitný systém, fototyp so svetlou farbou pleti (najmä typ I. a II.) a prítomnosť pigmentových (materských) znamienok patria medzi hlavné rizikové faktory, podieľajúce sa na vzniku rakoviny kože. Bohužiaľ, počet pacientov s týmto ochorením každým rokom stúpa.
Bolesti brucha, riedka stolica, časté hnačky, nafukovanie, zvýšená teplota... Aj to môžu byť príznaky toho, že s vaším tenkým črevom niečo nie je v poriadku. Pozrite sa, aké ochorenia ho postihujú najčastejšie.
Tenké črevo (intestinum tenue) patrí do tráviacej sústavy, ktorej hlavné funkcie sú príjem potravy, trávenie, vstrebávanie a odstraňovanie nestráviteľných odpadových látok. Ide o najdlhšiu časť tráviaceho traktu, kde prebieha tá najdôležitejšia časť trávenia.
Ešte donedávna boli zástancovia teórie o infekčnom pôvode vredovej choroby žalúdka a duodena (dvanástnik) považovaní za nebezpečných čudákov. Ich názory na baktériu, prežívajúcu v takom nehostinnom a kyslom prostredí ako je žalúdok, sa nebrali vážne.
Ľudský organizmus je neustále atakovaný mnohými faktormi, spôsobujúcimi rôzne ochorenia. Medzi pôvodcov patria vírusy, baktérie, parazity, mikroskopické plesne, huby a celý rad chemických toxínov. Na obranu pred týmito pôvodcami chorôb si ľudské telo počas evolúcie vyvinulo obranný – imunitný systém (IS).
V minulosti sa apendixu a jeho funkcii neprikladal žiadny význam. Síce sa predpokladalo, že má v tele určitú úlohu, ale predstavy o jeho význame neboli jednoznačné. Dokonca bol považovaný za zbytočný, keďže jeho odstránenie nemalo priamy vplyv na zdravotný stav. Aké sú názory odborníkov dnes?
Ako väčšina živých organizmov, aj človek patrí k aeróbnym organizmom, ktoré na získanie energie zo živín potrebujú do tkanív stály prísun kyslíka. Pri látkovej premene (oxidácii) vzniká v bunkách oxid uhličitý ako odpadový produkt. Dôležitú úlohu pri tomto procese majú pľúca. No tie nie vždy fungujú ako majú...
Rôzne ochorenia väčšinou vznikajú následkom pôsobenia vonkajších faktorov prostredia. Na rozdiel od nich sú dedičné choroby podmienené vznikom mutácie. Ide o zmenu stavby jednotlivých úsekov DNA – génov alebo väčších častí molekuly DNA. V nich sú zakódované predpisy pre všetky funkcie bunky i stavba všetkých znakov a štruktúr.
Omrzliny (congelationes) spôsobuje jednorazové, intenzívne pôsobenie chladu. Ide o akútne, lokálne ohraničené, traumatické poranenie tkaniva vplyvom nízkych a výrazne nízkych teplôt (ale aj vyšších).
Orgán žalúdok môžu postihnúť zápaly, vredy i nádorové ochorenia. Pomôcť ich včas odhaliť a následne vyliečiť môžu nasledovné vyšetrenia.
Žalúdok (gaster, stomachos, ventriculus) je svalovitý orgán vakovitého tvaru. Nachádza sa v hornej časti tráviacej sústavy, medzi pažerákom a tenkým črevom. Veľkosť a tvar žalúdka je variabilná. Mení sa v závislosti od príjmu potravy. Prázdny má objem 0,5 – 1 liter, ale dokáže sa roztiahnuť až na 4 litre.