Štítna žľaza patrí medzi orgány s vnútornou sekréciou. Produkuje hormóny tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3), ktoré regulujú metabolizmus a kalcitonín, ktorý udržiava hladinu vápnika v krvi. Pre tvorbu hormónov je nevyhnutný jód. Tu sa môžu vyskytovať poruchy, konkrétne znížená (hypotyreóza) alebo zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza).
Hlavnou funkciou bielych krviniek je obrana proti cudzorodým látkam. Leukocyty sú veľmi energeticky náročné bunky. Granulocyty a monocyty zabezpečujú nešpecifickú imunitnú odpoveď, lymfocyty špecifickú.
Hyperurikémia vzniká nadprodukciou alebo zníženým vylučovaním kyseliny močovej. Považuje sa za rizikový faktor kardiovaskulárnych chorôb, vysokého krvného tlaku a krvácania do centrálneho nervového systému. Jej najčastejším prejavom je akútny zápal kĺbov, najčastejšie palca nohy.
Medzi možné príčiny svrbenia konečníka patria parazity, hemoroidy, alergia alebo plesne. Potrebné je vyhľadať odborníka - internistu, gastroenterológa, dermatológa alebo alergológa, ktorí naordinujú vyšetrenia, zistia príčinu a vyberú vhodnú liečbu.
Krv v stolici môže byť príznakom vážnych ochorení a preto ju netreba podceňovať. V stolici sa môže nachádzať krv natrávená tráviacimi šťavami, vtedy je zafarbenie stolice čierne a ide o takzvanú melénu. Takáto stolica nepríjemne až hnilobne zapácha. Príčin však môže byť oveľa viac.
Jazyk je svalový orgán, ktorý slúži na premiešavanie potravy, prehĺtanie, vnímanie chute, tvorbu reči a je pokrytý sliznicou. Vzhľad jazyka môže ovplyvňovať nedostatok vitamínov, infekčné ochorenia, ale aj nedostatok tekutín.
Nespavosťou – insomniou trpí asi jedna tretina populácie. Častejšie sa vyskytuje u žien a u starších ľudí. Lieky na spanie vyvolávajú útlm centrálneho nervového systému, čo vedie k ospalosti a zníženiu motorickej aktivity.
Červené krvinky sú špecializované bunky, ktorých hlavnou funkciou je prenos krvných plynov - kyslíka a oxidu uhličitého. Hlavnou zložkou erytrocytov je krvné farbivo hemoglobín. Membrána erytrocytov obsahuje antigény, ktoré určujú krvnú skupinu. Červené krvinky majú životnosť 120 dní, preto sa priebežne obmieňajú, ich tvorba prebieha v kostnej dreni.
Čuchový orgán umožňuje vnímanie vôní a zápachov. Ide o párový orgán, nachádzajúci sa v oboch poloviciach nosovej dutiny. Jeho plocha je asi 5 centimetrov štvorcových a na nosovej sliznici ho spoznáme podľa žltého zafarbenia.
Ide o dedičné ochorenie, spôsobené zvýšeným vstrebávaním železa z tenkého čreva a jeho nadmerným ukladaním do tkanív s ich následným poškodením. Hemochromatóza je časté ochorenie a vyskytuje sa u jedného zo 400 Slovákov.
Vredy predkolenia sú najčastejšie prejavom iného základného ochorenia. Ich výskyt je častý a príčinou vzniku býva najmä ochorenie ciev. Častejšie sa vyskytujú u pacientov vyššieho veku a trpiacich viacerými závažnými ochoreniami. Hojenie rán je väčšinou zdĺhavé.
Hmat je jeden z piatich ľudských zmyslov, vďaka ktorému dokážeme poznávať tvary a povrchy predmetov. Vnímame ním dotyk, tlak, chlad, teplo a bolesť. Tieto informácie získavame prostredníctvom nervových zakončení, nerovnomerne rozmiestnených v celej koži.
Mezdi nevyhnutnosti, ktoré by vo vašej osobnej lekárničke rozhodne nemali chýbať, patria základné lieky na zvládnutie krátkotrvajúcich a nezávažných stavov, na ošetrenie menších úrazov, zastavenie krvácania, dočasnú fixáciu zlomeniny alebo vyvrtnutí.
Lipómy sú najčastejšie nezhubné nádorové útvary tvorené z bieleho tukového tkaniva. Tieto podkožné tukové hrčky sa vyskytujú najmä u ľudí vo veku 30 až 60 rokov a veľkú rolu tu hrá aj obezita.
Na základe elektrických impulzov, ktoré vznikajú v pravej predsieni a šíria sa cez definované dráhy do celého srdca, je umožnená kontrakcia srdca. Tým je zabezpečená jeho funkcia pumpovania krvi do celého tela. Arytmie sú poruchy srdcového rytmu, spôsobené nesprávnou elektrickou aktivitou v srdci a vedú k neefektívnej funkcii srdca.
Streptokoky alebo Streptococcus pyogenes sú skupina retiazkovito usporiadaných mikróbov. Niektoré sú prirodzene prítomné v tele človeka, bez vyvolania ochorenia, a ich prítomnosť nie je potrebné liečiť. Iné v našom organizme dokážu spôsobiť poriadne nepríjemnosti.
Vestibulárny systém sa nachádza vo vnútornom uchu a je orgánom dynamickej rovnováhy.Tvorí ho sústava troch pokruhovitých kanálov, ktoré sú na ziačiatku ampulovito rozšírené a umiestnené vo vzájomne kolmých rovinách.
Úlohou nervovej sústavy je zabezpečiť kontakt organizmu s okolím, vnímať okolie a reagovať naň. Ďalšou úlohou je monitorovať vnútorné prostredie organizmu, regulovať a koordinovať funkcie orgánov, tkanív a buniek.
Kosti tvoria oporu tela, okrem toho však slúžia aj ako ochrana mäkkých orgánov, sú miestom kam sa upínajú svaly a tak umožňujú pohyb organizmu. Sú tiež rezervoárom vápnika a miestom krvotvorby. Kosti tvoria takzvanú pasívnu pohybovú sústavu.
Orgánom sluchového zmyslu je ucho, ktoré sa skladá z vonkajšieho, stredného a vnútorného ucha. Jednotlivé orgány majú svoje funkcie a úlohy. Aké sú to?