Jar je tu v plnej sile, najvyšší čas dostať zo seba nánosy chladnej zimy a tešiť sa z chutných a čerstvých potravín. Šalátová zelenina, špenát, jarná cibuľka, špargľa: dajte im zelenú. A nezabudnite, že ich kombinácia s rastlinnými tukmi robí v tele zázraky.
Kvalitu materského mlieka okrem iného ovplyvňuje to, čo žena sama prijíma. Ak chce matka podporiť zdravý rast dieťaťa a pripraviť ho na cestu životom v plnom zdraví, s fungujúcim imunitným systémom a s nižším ohrozením civilizačnými ochoreniami, bolo by vhodné, ak by dbala na to, ako sa počas dojčenia stravuje.
Práve súčasný životný štýl je príčinou väčšiny civilizačných ochorení ako cukrovka, vysoký krvný tlak, obezita, rakovina či kardiovaskulárne ochorenia. Správna strava ich síce nevylieči, no dokáže im účinne predchádzať.
Naše telo nás v skorú jar upozorní, že nastal čas na regeneráciu. Cez zimu prijímame menej čerstvej zeleniny a ovocia a uprednostňujeme ťažšie jedlá, výsledkom býva vyššia hmotnosť, viac tuku v tele a zvyšujúca sa hladina cholesterolu. Udržať jeho hladinu na správnej úrovni môžete aj fytosterolmi, látkami, ktoré cholesterol do žíl nepustia.
Poprední odborníci na vedu o nutričnom programovaní sa zhodujú, že výživa v priebehu tehotenstva až do batoliaceho veku dieťaťa zohráva kľúčovú rolu pre jeho zdravie v dospelosti.
Analýza stravovacích zvyklostí slovenských detí mladšieho školského veku odhalila, že viac ako tretina z nich pravidelne neraňajkuje a nemá dostatočný denný príjem ovocia a zeleniny. Alarmujúce je, že tri a pol krát sú prekročené odporúčané denné limity soli v jedle.
V roku 2020 bude odhadom 75 % všetkých úmrtí spôsobených chronickými neprenosnými ochoreniami, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, diabetes 2. typu, obezita a rakovina. Väčšine týchto chorôb sa dá významnou mierou zabrániť zmenou stravovacích návykov.
Na Slovensku viac než tretina školopovinných detí neraňajkuje vôbec, ďalšia časť veľmi nezdravo, neraz sladkosti. Pritom správny štart do dňa je nevyhnutný pre vnímanie a prácu v škole.
Biopotraviny vníma verejnosť ako zdravú alternatívu, ktorá aj bez „zbytočnej“ chémie dokáže ponúknuť viac, než bežné potraviny. Výnimočná je i ekológia produkcie potravín pre najmenších, pričom bezpečnosť a kontrola je tu významne vyššia, ako pri produkcii potravín na ekofarmách či z domáceho prostredia.