V dnešnej dobe sa často kladie dôraz na schopnosť povedať nie. Pre mnohých z nás to môže byť ťažké povedať „nie“ a necítiť sa pritom previnilo voči tomu druhému. Prečo by sme tak mali vôbec robiť?
Platonická láska je emocionálny vzťah medzi dvoma ľuďmi, do ktorého však nevstupuje sexuálny či erotický prvok. Je to taká „nežná“, nevinná láska. Akési ľúbenie sa zdiaľky bez vykročenia bližšie k sebe.
Komunikácia medzi ľuďmi dokáže byť často veľmi komplikovaná a náročná. Okrem iných faktorov zohráva dôležitú úlohu aj to, že v rámci komunikácie vysielame množstvo informácií a to nie sú len slová, ale aj to, ako pracujeme s telom, ako ho využívame, ako sa tvárime, hýbeme a pod. - teda všetko to, čo vysielame prostredníctvom svojho tela.
Obetný baránok je niekto, na koho sa zvalí vina, aj keď nie je zaručené, že je jeho. Obetným baránkom sa stávame vtedy, keď sme vyčlenení, keď sa na nás pozerá ako na zlých, keď sa na nás zvalí vina kvôli niečomu, nad čím sme buď nemali kontrolu alebo za to mohol niekto druhý.
Keď sa pýtali 70 ročného multimilionára na jeho manželstvo s 18 ročnou kráľovnou krásy a čo bude robiť, keď bude mať on 80 rokov a manželka 28 rokov, či mu to nebude vadiť, odpovedal: „Nemám s tým problém, zase sa môžem oženiť s inou 18 ročnou“.
Obťažovanie na pracovisku nie je jednoduchou ani príjemnou situáciou, ktorú by chcel niekto z nás zažívať. Na takéto konanie je potrebné upozorniť naše okolie a verejnosť, aby sa zabránilo akýmkoľvek vážnejším následkom.
Ak hovoríme o láske a zaľúbení, obe predstavujú intenzívne emócie, ktoré cítime k druhej osobe. Tieto pocity sa často zamieňajú a pritom sa od seba odlišujú.
V súčasnosti musí každý z nás dennodenne bojovať so stresom a napätím, ktoré nás postihujú najmä v práci. Mimo iného zažívame svoje súkromné problémy, ktoré ovplyvňujú našu psychiku a duševné zdravie. Ako si v takomto prípade pomôcť?
Máte partnerku, ktorá jednoducho nedokáže prestať upratovať? Ako keby sa v tom vyžívala? Je prehnane náročná? Obsesívne upratovanie a organizovanie však môže vytvárať z domácnosti príliš sterilné a nehostinné prostredie. Kedy ide o chorobný stav a aké sú riešenia?
Pevný a zdravý vzťah je jednou z najlepších opôr v živote. Podporuje všetky aspekty života, od zdravia, cez myseľ až po spojenie s druhými. Na druhej strane, ak nefunguje dobre, môže byť vzťah sám o sebe obrovským bremenom.
Tiež sa čudujete, prečo veci, ktoré vás bavili a zaujímali sa vám teraz zdajú nudné a nebavia vás? Určite niekedy pred časom bolo veľa vecí, ktoré vás napĺňali a dávali vám radosť do života. Prečo sa cítite unudení, bez radosti zo života?
Každý z nás zažíva stres ako bežnú súčasť života. Ak sme vystavení neustálemu stresu a dlhodobo reagujeme na stresové situácie bez vypnutia a uvoľnenia, môže stres negatívne ovplyvňovať naše zdravie, životnú pohodu, výkony a aj vzťahy.
Je to veľmi náročná informácia pre pacienta a aj pre jeho rodinu. Diagnóza ako rakovina je často jedným z najväčších prežívaných stresov v živote človeka. Pacient sa môže cítiť vystrašený, šokovaný, neistý alebo nahnevaný z toho, čo všetko nové a nechcené toto ochorenie prinesie do jeho života. Je to diagnóza, ktorú si nikto nezaslúži. Je veľmi ťažké prijať to.
Občas sa každý z nás dostane do situácie, kedy sa borí s rôznymi problémami. Niekedy sa nimi cítime zavalení. Môžu to byť rôzne osobné a vzťahové problémy: stres, problémy s alkoholom/drogami, depresie, pocit vyhorenia, strata povolania, vzťahové problémy, rozpadajúce sa manželstvo, smrť blízkeho človeka, pocit osamelosti, strata zmyslu života, rôzne obsesie, psychické problémy rôzneho druhu a podobne.
Antidepresíva sú dôležitým prvkom pri liečbe depresie a úzkosti, ale aj napríklad porúch príjmu potravy. Depresia ako ťažké psychiatrické ochorenie a takisto úzkostné stavy veľmi významne narušujú kvalitu života postihnutého človeka.
Ak hovoríme o tzv.hladine alfa, máme na mysli mozgové vlny. Tie sú vytvárané mozgovými bunkami, neurónmi, keď navzájom komunikujú a vysielajú elektrické impulzy – mozgové vlny. Táto vzájomná komunikácia našich mozgových buniek sa skrýva za našimi myšlienkami, emóciami a správaním.
Rodičia sa vo výchove často stretávajú s otázkou, ako a či vôbec so svojimi deťmi rozoberať isté témy. Dôležité je hovoriť veku primeraným spôsobom. Deti sú prirodzene zvedavé a potrebujú si vytvárať predstavy o skutočnostiach, s ktorými sa stretávajú. Pravda sa im povedať dá, ale musí rešpektovať pravidlo primeranosti ich veku, nakoľko ich spôsob vnímania sveta, ich schopnosť prijať predstavy a spracovať ich je iná ako u dospelého človeka.
Poruchy pozornosti, aktivity (tým sa myslí hyperaktivita, tzn.zvýšená aktivita) a impulzivity sú známe aj pod anglickou skratkou ADHD (Attention deficit and hyperactivity disorder). Začínajú už v rannom veku u detí, postihujú približne 6 až 7 percent detskej populácie.
Sebaovládanie nemusí v dnešnej dobe slobody a dôrazu na spontánnosť znieť našim ušiam najpríjemnejšie. Kontrola nad nami samými funguje v našom správaní ako funguje logika v našom myslení.
Cítite sa v poslednom období nie vo svojej koži a radi by ste zistili, či vás postihla depresia alebo ste len viac melancholický? Spoznajte rozdiel medzi týmito dvoma pojmami.