Degeneratívne ochorenia kĺbov predstavujú chorobné zmeny, ktoré sú charakterizované „opotrebovaním“ kĺbovej chrupavky, zahustením a zmenou kostnej štruktúry pod kĺbovou chrupavkou a zúžením kĺbovej štrbiny. Tieto zmeny spôsobujú deformáciu, nerovnosť kĺbových plôch, a tým nerovnomerné zaťaženie, t.j. nerovnomerné rozdelenie síl pôsobiacich na kĺbové plochy.
Artróza kolenného kĺbu je jedna z najčastejších lokalít postihnutia. Hlavnými príznakmi sú bolesti kolenného kĺbu, v pokročilejšom štádiu sa pridávajú aj bolesti kľudové. Často pozorujeme obmedzenie pohyblivosti kĺbu, opuch kolena alebo mierne zateplenie nad kĺbom po záťaži.
Plochá noha je abnormálne znížená alebo vymiznutá pozdĺžna klenba nohy. Menej závažná forma plochej nohy v detskom veku je spravidla nebolestivá a rodičia vyhľadajú ortopéda kvôli obavám z tvaru nohy. Pri ťažších prípadoch je však oveľa väčším problémom bolesť.
Pyogénna artritída je hnisavý zápal kĺbu, pričom najčastejšie je postihnutý kolenný, bedrový a ramenný kĺb. Pôvodcom býva Staphylococcus aureus, ako aj streptokoky a gramnegatívne baktérie (Pseudomonas, Proteus). U detí medzi 1.-14. rokom taktiež Haemophilus influenzae. Polovica pacientov je mladšia ako 2 roky, ďalšou veľkou skupinou pacientov sú starší ľudia.
Svalová dystrofia je dedičné ochorenie charakterizované postupným zoslabením svalov. Svalová porucha je prítomná už pri narodení a prejavuje sa slabosťou a zníženým napätím svalov (hypotónia).