Epilepsia je ochorenie, ktoré postihuje dospelých aj deti. V pokračovaní uvedieme rozhovor s neurologičkou MUDr. Soňou Ostrihoňovou z neurologického centra Sinalgis, ktorá sa v rámci svojej profesie okrem iného venuje aj deťom s epilepsiou. Rovnako diagnostike ako aj ich liečbe.
Proces vyrovnávania sa s prítomnosťou ochorenia je individuálne podmienený niekoľkými faktormi. Medzi najdôležitejšie faktory, ktoré na tento proces vplývajú, patria druh a rozsah ochorenia, liečba, životné obdobie, v ktorom toto ochorenie (zranenie, postihnutie) vzniklo, príčina vzniku a mnohé iné.
Prinášame Vám rozhovor s manažérkou Centra sociálnej a pracovnej rehabilitácie Mgr. Andreou Kozovou o tom, kto a ako vám vie pomôcť pri hľadaní si práce s epilepsiou.
Ak máte doma budúceho stredoškoláka, určite rozmýšľate nad tým, podľa akého kľúča vybrať strednú školu, resp. vhodný odbor vzhľadom na diagnózu – epilepsiu – ale i na záujmy dieťaťa, možnosť pracovného uplatnenia sa v regióne a pod.
Pri diagnostikovanej epilepsii je možné požiadať o preukaz zdravotne ťažko postihnutého alebo zdravotne ťažko postihnutého so sprievodom (ZŤP a ZŤP–S).
Možnosti diagnostikovania a liečby epilepsie sú v súčasnosti pomerne dobré. No ukazuje sa, že mať dobre nastavenú terapiu ešte neznamená úplné víťazstvo. Je to síce podstatný a rozhodujúci, ale iba prvý krok.
Akceptovanie závažného a trvalého ochorenia svojho dieťaťa je neľahký proces, ktorý sa v priebehu času mení. Je potrebné čiastočne prispôsobiť život celej rodiny novým podmienkam, čo nemusí byť práve jednoduché. Reakcie, prežívanie a správanie rodičov spravidla prebiehajú v nasledovných piatich fázach: