Mnoho ľudí neustále rieši otázku váhy. Chudnutie a držanie diéty sa stalo doslova súčasťou každodenného života. Ako však chudnúť správne?
Pohyb bol vždy prirodzenou súčasťou života človeka. V minulosti sa človek musel hýbať, aby si zabezpečil základné životné potreby. V súčasnej dobe existuje množstvo zariadení, ktoré nám život zjednodušujú, a tak sa fyzická aktivita z neho pomaly vytráca.
Podľa štatistík užíva v súčastnosti asi tretina dospelých ľudí rozličné suplementy. Zatiaľ čo vitamíny a minerály užívajú často aj ľudia, ktorí nešportujú, tí čo sa pravidelne hýbu, siahajú okrem nich aj po rôznych prípravkoch na podporu rastu svalov, chudnutia, proteínoch, kolagénoch.
Zdravá, čerstvá a vyvážená strava by mala byť súčasťou života každého človeka, ktorý sa chce cítiť dobre, vyzerať dobre, mať veľa sily a energie. Ak patrí racionálne stravovanie medzi vaše priority, nebudete toho pravdepodobne musieť veľa meniť ani počas tehotenstva. Ak ste však na stravu doposiaľ veľmi nedbali, tehotenstvo je ten správny čas sa viac zamyslieť nad tým, čo dávate na svoj tanier.
Čo a kedy zjete výrazne ovplyvní nielen samotný výkon, ale aj to, aký bude celkový efekt z cvičenia. Pozrite sa na to, ako si pomocou správneho načasovania a vhodne zvolených potravín zabezpečiť dostatok energie na cvičenie a podporiť spaľovanie tukov.
Učia sa o nich už žiaci na základnej škole. No napriek tomu mnohí ľudia v týchto pojmoch stále nemajú úplne jasno. Z tukov sa priberá, cukry sú sladké a bielkoviny jedia kulturisti. Celá veda okolo týchto troch základných makroživín je však trocha zložitejšia.
Svalovica, alebo inými slovami svalová horúčka. Zažil ju snáď každý, komu pohyb nie je cudzí. Niekedy je príjemným dôkazom toho, že ste si dali poriadne do tela. Na druhej strane vie byť aj nepríjemným spoločníkom a môže vás odradiť od ďalšieho cvičenia. Ak je však svalová horúčka znesiteľná, mali by ste ju skôr považovať za pozitívny prejav progresu.
Zázračná tabletka, ktorá by vám umožnila jesť, kedy chcete, čo chcete a koľko chcete, bez toho, aby sa to prejavilo na vašej línii. Ideálne, keby vám pomohla aj schudnúť a nemuseli by ste pri tom pohnúť ani prstom. Koľko by ste za takúto tabletku boli ochotní zaplatiť? Mnohí aj celú výplatu či ešte viac.
Zatiaľ čo prerušované hladovanie v zahraničí poznajú už dlhšie, v našich končinách sa začalo dostávať do povedomia ľudí až v posledných rokoch. Ide len o ďalší módny diétny hit, alebo je prerušované hladovanie skutočne cesta k pevnému zdraviu, vyrysovanej postave, sile a celkovej spokojnosti?
„Dnes nemôžem ísť cvičiť, lebo mám svoje dni.“ Je to iba výhovorka, alebo je cvičenie počas menštruácie skutočne náročnejšie, alebo dokonca nevhodné? Tak ako pri mnohých iných záležitostiach týkajúcich sa cvičenia, ani odpoveď na túto otázku, nie je úplne jednoznačná. Je to totiž celkom individuálne.
Pre mnohých ľudí môže byť chudnutie nielen veľkou fyzickou a psychickou, ale aj finančnou výzvou. Či už si chcete zaplatiť členstvo vo fitness klube, hodiny s osobným trénerom, nakúpiť doplnky výživy alebo zdravšie potraviny, môže to zasiahnuť váš rozpočet. Financie by však nemali byť prekážkou ani výhovorkou, prečo sa nepustíte do chudnutia a zmeny životného štýlu.
Mnoho ľudí, predovšetkým žien, sa vyhýba silovému tréningu a to z viacerých dôvodov. Obávajú sa najmä toho, že sa z ich tela stane hora svalov a namiesto toho, aby schudli, budú vyzerať ako kulturistky. Okrem toho je stále veľa ľudí presvedčených, že najlepším spôsobom, ako spáliť veľké množstvo kalórií a tuku je kardio. Opak je však pravdou.
Cvičenie s vlastnou váhou je bezpečnejšie a pre ľudské telo najprirodzenejšie. Na rozdiel od cvičenia na strojoch pri ňom zapájate niekoľko svalov a kĺbov súčasne, nezaťažujete a šetríte kĺby, precvičíte celé telo. Nepotrebujete k nemu žiadne náradie, takže je ideálne aj na cvičenie vonku, doma či na dovolenke.
Diét je neúrekom. Ich priekopníkom bol pán Atkinson s jeho vysoko tukovou diétou. Okrem nej nájdeme Dukanovu, krabičkovú, ryžovú, zónovú, diétu podľa fáz mesiaca, podľa krvných skupín a takmer každá celebrita má tú svoju osvedčenú tiež. Patríte aj vy medzi tých ľudí, ktorí neustále diétujú a experimentujú s novými trendmi v tejto oblasti?
Leto je ideálne obdobie na to, aby sme opustili telocvične, tréningové haly či iné uzavreté priestory a venovali sa športovaniu na čerstvom vzduchu. Zmena prostredia nás môže motivovať k lepším výkonom, k novým aktivitám a nielen to.
Poznáte to. Skúšate si plavky, no niečo tam nesedí. Je to vaše brucho, ktoré ste celú zimu úspešne skrývali pod oblečením, no zrazu ho máte ukazovať celému osadenstvu kúpaliska. Rozhodnete sa s ním niečo urobiť. Čo vás napadne ako prvé? Stavíte na klasické „brušáky" ako väčšina ľudí?
Zatiaľ čo muži sa pri tréningu zameriavajú najmä na paže, pre ženy sú väčšinou dôležitejšie iné partie. Potom však často bojujú s tým, že ich paže sú slabé a svaly na nich ochabnuté. Aby ste ich nemuseli zakrývať dlhými rukávmi, treba sa venovať aj posilňovaniu tejto partie. Nasledujúce cviky s vlastnou váhou sú veľmi efektívne a je možné ich cvičiť takmer kdekoľvek.
Cvičiť či necvičiť? Túto otázku si určite položí každá aktívna žena potom, ako sa na tehotenskom teste objavia dva prúžky. Jednoznačná a univerzálna odpoveď na túto otázku však neexistuje. Všetko závisí od rôznych faktorov a je to veľmi individuálne.
V zime ju úspešne schovávame pod nohavicami, či inými vrstvami oblečenia. V lete sa však môže stať neželaným doplnkom ku krátkej sukni alebo plavkám. Trápi až 90% žien, a to bez ohľadu na vek a na to, či sú štíhle ako laň, alebo majú nejaké to kilo navyše. Vyskytuje sa predovšetkým na stehnách a zadku, ale aj na bruchu, bokoch či pažiach.
Mnoho ľudí žije v presvedčení, že stravovať sa zdravo automaticky musí znamenať aj stravovať sa draho. Kvalitné potraviny často stoja viac ako tie menej kvalitné, no ak sa ich naučíme správne nakupovať a kombinovať, určite to zvládneme aj bez toho, aby sme museli siahnuť na dno peňaženky.