Rehabilitácia
Charakteristika:
Ide o metódy, snažiace sa o znovuzavedenie (obnovenie, oživenie, regeneráciu) pôvodného stavu pacienta, pomocou rôznych metód a techník.
Princíp:
Komplexná (ucelená) rehabilitácia je vzájomne previazaný, koordinovaný a cielený proces, ktorého náplňou je čo najviac minimalizovať priame i nepriame dôsledky trvalého alebo dlhodobého zdravotného postihnutia jedinca.
Rozdelenie rehabilitácie:
- liečebná rehabilitácia
- sociálna rehabilitácia
- pedagogická rehabilitácia
- pracovná rehabilitácia
Liečebná rehabilitácia – súbor včasných diagnostických, terapeutických a organizačných opatrení, smerujúcich k optimálnej funkčnej zdatnosti a vytvoreniu podmienok pre jej dosiahnutie.
Patrí sem:
- fyzioterapia (ide o liečbu smerujúcu k udržaniu, podpore a obnove maximálnej funkčnej zdatnosti alebo spomalenie postupu u osoby s vrodenou chybou, chorobou, úrazom, s cieľom vrátiť stratené schopnosti alebo funkcie organizmu ako celku).
- Metódy liečby:
- kinezioterapeutické (mäkké a mobilizačné techniky)
- metodiky a programy ovplyvňujúce riadiace mechanizmy pohybu na všetkých úrovniach (senzomotorická stimulácia, hipoterapia, Vojtova metóda, Pilates, a i.)
- mechanické podnety (klasická masáž, reflexná terapia, reflexná masáž, lymfodrenáž)
- termické, tlakové a vztlakové sily, hydroterapie
- fototerapia
- elektro a magnetoterapia
- účinky prírodných liečivých vôd a klimatických podmienok
- ergoterapia (liečba prácou, udržujúca pacientovu fyzickú, psychickú a sociálnu pohodu)
- psychológia
- logopédia
Sociálna rehabilitácia - proces, kde osoba s dlhodobým, či trvalým zdravotným postihnutím absolvuje nácvik potrebných zručností, smerujúcich k dosiahnutiu samostatnosti a sebestačnosti, s ohľadom na zdravotné postihnutie.
Pedagogická rehabilitácia – súhrn špecifických pedagogických činností zameraných na rozvoj osobnosti, podporu vzdelávania detí a ľudí so zdravotným postihnutím.
Pracovná rehabilitácia – umožňuje nácvik pracovných návykov a zručností, potrebných na získanie vhodného pracovného miesta alebo udržanie si pôvodného zamestnania u klientov so zdravotným postihnutím.
Cieľ rehabilitácie – aktivizovať vnútorné schopnosti pacienta na prekonanie osobnostných a sociálnych dôsledkov zdravotného postihnutia.
Indikácie rehabilitácie:
Poranenia a operácie centrálneho a periférneho nervového systému s poruchami pohyblivosti
- amputácie končatín
- polytraumy s výrazným pohybovým deficitom
- operácie a poranenia chrbtice, miechy a miechových obalov a diskov, s poruchou motoriky
- náhle cievne mozgové príhody
- neurologické a ortopedické diagnózy
- neurotické, adaptačné a psychosomatické poruchy
- toxikománia
- autizmus
- hyperaktivita
- mentálna retardácia
- ľahká mozgová dysfunkcia
- špecifické poruchy učenia
- postihnutie zraku, sluchu
- detská mozgová obrna (DMO)
- skleróza multiplex
- poruchy koordinácie
- poruchy reči
- stavy po zápaloch a traumách
Kontraindikácie rehabilitácie:
V závislosti od diagnózy a spôsobu zvolenej rehabilitácie sú rôzne. Napr. čerstvé kožné infekcie a defekty kože, horúčka, TBC ložiská, fajčenie pri vyznačených diagnózach, závislosť od alkoholu a návykových látok, kardiostimulátor, krvácavé stavy, všetky pliesňové ochorenia, nádorové ochorenia, juvenilný diabetes, gravidita, alergia, hlboká žilová trombóza...
Rehabilitácia z r. 2011 (číslo 1 a 2)