Clanok neuvadza zialbohu naozajstne dovody dispepsie, tj zleho travenia a nafukovania co je nedostatok kyselin(zla funkcia parietalnych buniek,) alebo nedostatky roznych enzymov, ktore nechaju v crevach rozne zvysky neabsorbovanych potravin, co tam kvasia a hniju.
Totiz proces kvasenia a hnitia v zaludku moze prebiehat len pri nedostatoku kyselin, lebo dostatocne mnozstvo kyselin prakticky sterilizuje potravu,,tj ziadne kvasenie a hnitie v zaludku prebiehat nemoze. A samozrejme ked zacne v zaludku, tak pokracuje do criev, kde postupne znici crevnu probioticku floru a vedie k hnackam, IBS Crohnovej chorobe a ulcerativnej kolitide(vredy na crevnych stenach)
Doplnky kyselin, roznych enzymov , mikrovlaknin a probiotik to spravidla cele napravia.
Dyspepsia
Zdroj foto: Shutterstock.com
Klasifikácia dyspepsie
Podľa Českej gastroenterologickej spoločnosti sa dyspepsia klasifikuje ako:
Nevyšetrená dyspepsia -vyšetreniami nebolo stanovené, že príčinou porúch je organické poškodenie.
- Organická dyspepsia - je zapríčinená organickým poškodením zažívacieho traktu.
- Funkčná dyspepsia - organicita bola vyšetrením vylúčená.
- Sekundárna dyspepsia - jej príčina je mimo tráviaceho traktu.
Podľa endoskopických výsledkov príčiny dyspepsie majú nasledujúce percentuálne zastúpenie:
- 57 % - ide o funkčnú dyspepsiu
- 18 % - peptický vred (vred niektorej časti tráviacej rúry)
- 15 % - ezofagitída (zápalové ochorenie pažeráka)
- 8 % - duodenitída (zápal dvanástnika)
- 2 % - karcinóm žalúdka (rakovina žalúdka)
Histologicky je dokázaná ako častá príčina funkčnej dyspepsie gastritíd infekcia H. pylori (baktéria, ktorá je jednou z častých príčin gastritíd a žalúdočného vredu.)
Príčiny vzniku
Dyspeptické symptómy spôsobujú najmä vredová choroba, gastroaezofagálna refluxná choroba a malignita (zhubnosť).
Príznaky
Pre dyspepsiu sú príznačné:
- bolesti v oblasti stredovej čiary
- diskomfort lokalizovaný okolo stredovej časti brucha, ktorý sa neprejavuje bolesťou, ale subjektívnymi negatívnymi pocitmi ako sú:
- pocit plnosti: nepríjemný pocit pretrvávania potravy v žalúdku
- nafukovanie hornej časti brucha: pocit tlaku v hornej časti brucha
- nauzea: chúlostivý, nepríjemný pocit s nutkaním na vracanie
- skorá sýtosť, ktorá sa prejaví nechuťou jesť aj keď príjem potravy je malý
U príznakov dyspepsie je podstatné rozlišovať lokalizáciu bolesti.
Za dyspepsiu sa nepovažuje bolesť v pravej alebo ľavej časti hypochondria (hypochondrium je párová oblasť uložená v oblasti brucha pod rebrovými oblúkmi), ale len bolesť okolo stredovej čiary brucha.
Výskyt dyspepsie je rovnaký u oboch pohlaví a najčastejšie sa vyskytne u ľudí vo veku 20 – 40 rokov.
Príčiny vzniku
Časté príčiny:
- duodenálny alebo žalúdkový vred
Menej časté:
- pankreatitída
- ochorenie biliárneho traktu
Zriedkavé:
- karcinóm žalúdka
- karcinóm pankreasu
- karcinóm hrubého čreva
- malabsorbčný syndróm
- cievne abnormality
Niektoré ochorenia, ktoré môžu spôsobovať dyspepsiu:
- diabetes mellitus
- hypertyreóza
- hypotyreóza
- hyperparatyreóza
- ischemická choroba srdca
- ochorenie spojivového tkaniva
- ochorenie pečene so sprievodnou hepatomegáliou (tlak na pečeňovú kapsulu)
- elektrolytová nerovnováha
Diagnostika
Diagnostické vyšetrenia majú byť stanovené individuálne u každého pacienta, a preto je dôležitá podrobná anamnéza (rozhovor lekára s pacientom, pri ktorom zisťuje lekár od pacienta jeho zdravotné ťažkosti. Lekár chorého počúva a kladie mu cielené otázky. Kompletná anamnéza obsahuje nielen údaje o zdravotnom stave chorého od jeho narodenia až do času rozhovoru ale aj zdravotné údaje o jeho pokrvných príbuzných a aj jeho sociálne a pracovné pomery. Zdroj foto: Shutterstock.com
Do základného laboratórneho vyšetrenia je vhodné zaradiť stanovenie kompletného KO (krvného obrazu), FW (sedimentácie), CRP (C reaktívneho proteínu), stanovenie glukózy, urei (močovina), kreatinínu, Bi, AST, ALT, GMT, ALP, amylázy v sére a chemické vyšetrenie moču a jeho sedimentu. Niekedy sa robia aj parazitologické vyšetrenia stolice a US brucha a endoskopické vyšetrenia.
Najlepším diagnostickým testom na vylúčenie štrukturálnej príčiny je EGD (Esophagogastroduodeno scopia - vyšetrenie pomocou endoskopu, kedy doktor priamym pohľadom vidí vnútornú stenu pažeráka, žalúdka a dvanástnika). EGD je vhodné vyšetrenie hlavne keď pacient neužíva antisekrečnú liečbu (užívanie liekov na neutralizáciu zníženie vylučovania žalúdočnej kyseliny)
Pomocou ureázového testu a histologického vyšetrenia sa stanovení baktéria H. pylori a prevedú sa rádiologické vyšetrenia dvojitým kontrastom. Pri diferenciálnej diagnostike je nutné analyzovať všetky možné príčiny spôsobujúce organickú alebo sekundárnu dyspepsiu.
Liečba
V prípade organickej alebo sekundárnej dyspepsie je liečba zameraná na základné ochorenie, ktoré je príčinou dyspepsie. Liečba zahŕňa poučenie pacienta o príčine jeho tráviacich problémov a odporúčaní o dodržiavaní diétnych usmernení, zabezpečení odpočinku, dostatku spánku a relaxu a ďalších pravidiel správnej životosprávy.
Pri podávaní medikamentov podľa indikácie sa používajú Prokinetiká, PPI a H2 receptor antagonisti pri antisekrečnej liečbe. V nemedikamentóznej liečbe je účinná psychoterapia a hypnoterapia.
Lieky
- Ondemand
- niekedy tricyklické antidepresívna v malých dávkach na psychosociálnu podporu liečby
- pri funkčnej dyspepsii tegaserod a alosetron
- 5-HT4 antagonista zlepšuje vyprázdňovanie žalúdka
- 5-HT3 antagonista-alosteron redukuje nauzeu a nafukovanie pri funkčnej dyspepsii
Prognóza dyspepsie
Pre pacientov s funkčnou dyspepsiu je priaznivá čo sa týka úmrtnosti a tiež odráža vzťah kvality pacientovho života v korelácii s vymiznutím, či zotrvávaním bolestivých, či dyskomfortných pocitov. U pacientov s organickou alebo sekundárnou dyspepsiou má súvislosť s priebehom a stavom základného ochorenia, ktoré podmienilo vznik dyspepsie.
Literatúra:
- L. Jurgoš, L. Kužela, Š Hrušovský a kol. in: Gastroenterológa, 2006, Veda vydavateľstvo SAV, str.158-162
mam priznaky: citim plnost v zaludku, nedokazem dojest jedlo,hned som plna, jedlo mi sedi dlho v zaludku a neda sa mi odgrgnut, potom asi po 5-10min. sa mi ztazka odgrgne. Kazde rano mam pachut v ustach, stolica je nepravidelna, skor mam pocit ze ma zapeka, nakolko sa nedokazem poriadne vyprazdnit. Dokonca ked sedim pocujem akosa mi to vsetko prelieva v crevach. Vsetky tieto tazkosti prisli s uzivanim antibiotik. Navsetva gastro lekara a endoscop nepotvrdili ziadne zavazne problemy, prakticky ma lekar vypoklonkoval z ordinacie, ze sa mam liecit na psychiku a vraj som zdrava, lebo aj sono aj krvne testy boli OK.
Co robit? Vsetko co zjem v malych davkach a vsetko co aj vypijem mi lezi v zaludku.
Pre Annu: skúste si dať dietu od mlieka a mliečnych výrobkov, nejedzte zemiaky, papriku a paradajky + si dajte bezlepkovú dietu. Každý deň pite viac než dostatok tekutin a jedzte veľa vlákniny - sladké zemiaky ala bataty. Sú veľmi prospešné na tráviace problemy a obsahujú veľa vlákniny. Doporucujem každý deň až každý druhý deň jesť bataty. Taktiež majte dostatok pohybu, ktorý je potrebný pre fungovanie čriev a pite teplé čaje, ktoré taktiež vedia rozhýbať lenivé črevá.